Slabší koruna se nejrychleji promítla v cenách potravin a pohonných hmot. Potraviny tak oproti listopadu podražily o 2,2 procenta, pohonné hmoty o půl procenta. Naopak prosinec přinesl sezónní pokles cen oděvů a obuvi.

Inflace v Česku

Inflace v Česku

FOTO: David Ryneš, Novinky

Růst spotřebitelských cen v roce 2013 totiž postupně zpomaloval a vzdaloval se tak od dvouprocentního inflačního cíle České národní banky (ČNB). Na to ČNB v listopadu zareagovala oslabením koruny k euru. „Dopad intervencí se do inflace již v prosinci částečně promítl a podobně tomu bude i v nadcházejících měsících,“ uvedl analytik Miroslav Novák ze společnosti Akcenta

Podle Nováka se vyšší inflace v krátkodobém horizontu zcela nepochybně negativně odrazí na kupní síle domácností. „Pozitivní dopad do ekonomiky, pokud přijde, lze očekávat až ve druhé polovině letošního roku,“ dodal.

Zdraží zboží z dovozu

Začátek roku přinese podle analytika Jiřího Šimka ze společnosti Citfin opět pokles meziroční míry inflace. Už se nebude opakovat vliv zvýšené DPH a v cenách se projeví pokles cen elektřiny pro domácnosti.

Opačným směrem bude působit intervence ČNB, která zdraží dovážené zboží – nejrychleji se projevila v cenách pohonných hmot a potravin, postupně se projeví i u dalšího dováženého zboží. Průměrně byla koruna v prosinci 2013 o více než devět procent slabší než v prosinci 2012.

„Pokud by letos inflace směřovala výrazněji pod prognózu ČNB, může to vyvolat spekulace na další oslabení koruny. V případě výraznějšího růstu inflace by naopak měly sílit spekulace na opuštění intervenčního režimu a tlačit korunu k silnějším úrovním,“ sdělil Šimek.