Informovala o tom společnost Markit Economics. Úroveň 50 bodů se v indexu považuje za předěl mezi růstem a poklesem aktivity.

Pohled na index je podle hlavního analytika Raiffeisenbank Michala Brožky opět pozitivní i z hlediska struktury. „Zvyšuje se zaměstnanost, přičemž průmysl je především tažen vnější poptávkou. Pozitivní vývoj indexu nezvrátil ani prudký nárůst cen vstupů v souvislosti s oslabením české koruny. Předstihové indikátory tedy ukazují zrychlující se expanzi české ekonomiky,“ sdělil Brožka s tím, že výsledek je lepší, než se čekalo.

Objem nových zakázek přijatých českými výrobci v listopadu byl nejvyšší od dubna 2011. Vliv na to měl především růst nových exportních objednávek, který byl nejrychlejší od února 2011.

Pondělní údaje přitom podle ekonomky pro střední a východní Evropu u HSBC Agaty Urbanské-Ginerové nezapadají do dat z reálné ekonomiky a zůstávají v silném kontrastu se slabším než očekávaným výkonem ekonomiky ve třetím čtvrtletí. „Nicméně zapadají do indikátoru důvěry zveřejněného Českým statistickým úřadem. Stále tedy očekáváme, že ukazatele budou v následujících měsících pozitivnější,“ uvedla.