Hlavní obsah

USA jsou nejlepším místem pro zahraniční investice, myslí si šéfové firem

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

New York

Za nejlepší místo pro zahraniční přímé investice považují firemní šéfové Spojené státy, které se do čela žebříčku 25 zemí dostaly opět po 12 letech. USA sesadily z první příčky Čínu díky zvýšené konkurenceschopnosti zaměstnanců, slabému kurzu dolaru, prudkému rozvoji těžby břidlicového plynu a ropy i silnému oživení realitního trhu, uvedla globální konzultační společnost A.T. Kearney.

Článek

Spojené státy poskočily v letošním žebříčku důvěry v zahraniční přímé investice o tři místa i přes stále závažné nejistoty ve své rozpočtové politice a problém prudce rostoucího státního dluhu.

Nejvíce si v žebříčku polepšila Kanada, která poskočila o 16 míst na čtvrtou pozici za druhou Čínu a třetí Brazílii a před pátou Indii. Z Evropy je v první desítce jen Německo a Británie, které podle firmy „nabízejí investiční příležitosti považované nadále za bezpečné a spolehlivé i přes pokračující dluhové a politické problémy Evropy“.

Země střední a východní Evropy zastupuje jen Polsko, které si polepšilo o čtyři místa na 19. příčku. Chile a Argentina se vrátily mezi pětadvacet investičně nejpřitažlivějších zemí po více než desetileté absenci, což podle firmy dokládá návrat na zdroje bohaté Jižní Ameriky na výsluní zájmu investorů.

Čína letos sestoupila z první příčky v souvislosti se snahou Pekingu přeorientovat ekonomiku z úzkého zaměření na průmysl a vývoz směrem k většímu důrazu na domácí spotřebu.

Index řadí země na základě očekávání, jak politické, ekonomické a regulační změny ovlivní zahraniční přímé investice, tedy investice přímo do firem a ekonomiky.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám