Analytikové uvádějí, že přísnější přístup Ruska k dovozu masa z USA souvisí s tím, že Senát přijal ve čtvrtek v rámci širší obchodní dohody i takzvaný Magnitského zákon, který vystavuje sankcím ruské činitele odpovědné za porušování lidských práv. Kontroverzní právní předpis vyvolal rozhořčenou odpověď Ruska, které ho označilo za absurdní.

Dva dny nato se na webových stránkách ruské veterinární zprávy objevilo rozhodnutí, že maso dovážené do Ruska producenty používajícími ractopamin musí být testováno a musí být opatřeno pečetí potvrzující, že toto aditivum neobsahuje. Rusko bude po určitou dobu, než si dodavatelé vytvoří vlastní laboratorní systém testování, provádět testy samo. Žádnou konkrétní lhůtu ale neuvedlo.

Americká federace vývozců masa (USMEF) se brání, že ministerstvo zemědělství nemá žádný program na testování masa na přítomnost ractopaminu a na jeho označování pečetí.

USA vyváží do Ruska maso za deset miliard

Zpřísnění dohledu ruské strany na dovoz masa a případně úplný zákaz jeho dovozu z USA znamená ohrožení amerických dodavatelů masa. USA, které vyvážejí ročně do Ruska hovězí a vepřové maso v hodnotě více než 500 miliónů dolarů (téměř deset miliard korun), by se staly mnohem méně konkurenceschopné, výhodu by měla naopak Čína a producenti zemí Evropské unie, v nichž je ractopamin v mase zakázán.

Hlavní ruský hygienik Gennadij Oniščenko v sobotu popřel, že by požadavek na testování masa na ractopamin a jeho označování pečetí bylo odvetou za Magnitského zákon. "V Rusku není ractopamin na seznamu výrobků schválených pro použití," vysvětlil Oniščenko agentuře Interfax a dodal, že je to kvůli bezpečnosti potravin. Připomněl, že použití ractopaminu je zakázáno ve 160 zemích, mezi nimi i ve 27 zemích Evropské unie a v Číně.

Ractopamin se přidává do krmných směsí. Je to látka ze skupiny beta-blokátorů, jejímž smyslem je urychlit růst svalové hmoty. Podle Oniščenka není ale jeho případný negativní vliv na zdraví člověka dostatečně prozkoumán.