"V posledních dvou měsících průměrné sazby Fincentrum Hypoindexu strmě padaly a vzhledem k akční nabídce jedné z největších bank na počátku listopadu ani současné nové minimum nemusí být konečné. Na druhou stranu je také vidět, že úrokové sazby kopírují jen trend ceny zdrojů, do snižování marže se banky příliš nehrnou," uvedl analytik Fincentra Josef Rajdl.

Nízké úrokové sazby přilákaly do bank v říjnu také více žadatelů o hypoteční úvěry. Počet uzavřených hypoték stoupl proti září skoro o 900 na 6162. Lidem začíná docházet, že sazby jsou opravdu nízko, a v kombinaci s nižšími cenami nemovitostí to oživuje hypoteční trh.

Hypotéky za 10,2 miliardy

Vyšší zájem je patrný i na celkových objemech. Ty se v říjnu znovu přehouply přes desetimiliardovou hranici, žadatelé si vzali hypotéky za 10,2 miliardy korun. V září přitom objem hypoték činil 8,7 miliardy Kč. Roste tak nejen počet lidí, kteří si berou hypotéku, ale také výše hypotečního úvěru. Průměrná hypotéka stoupla v říjnu na 1,655 miliónu korun.

Bankovní rada ČNB se 1. listopadu rozhodla snížit dvoutýdenní repo sazbu o 0,2 procentního bodu na rekordní minimum 0,05 procenta. Banky však podle Fincentra nad nízkými sazbami příliš nejásají. Vzhledem ke snížení úrokových sazeb centrální bankou na další rekordní minimum prý nemají možnost dosahovat vyšších marží.