"Podle sdělení zástupců CK je o všechny klienty v zahraničí postaráno, mají zaplacené ubytování po celou dobu pobytu a také uhrazené letenky zpět do České republiky. Do pátku tohoto týdne by se měli vrátit zpět všichni klienti nacházející se v zahraničí," řekl viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura. Okamura.

CK již minulý týden postupně stahovala veškerou nabídku zájezdů, a to do TuniskaEgypta, na které se specializovala. Dále nabízela zájezdy do ŘeckaTurecka. CK nebyla schopna zajistit realizaci nadcházejících zájezdů s odletem od dnešního dne.

CK DOLCE VITA, a.s., se objemem zájezdů řadila spíše mezi menší cestovní kanceláře. Na trhu zájezdů působila krátce, vznikla v únoru 2010. Je pojištěna proti úpadku u České podnikatelské pojišťovny. Pro nahlášení pojistné události se klienti mohou obracet na pojišťovnu na telefonním čísle 420 841 444 555 nebo na e-mailu info@cpp.cz.

Letos už šestá zkrachovalá cestovní kancelář

Letos se do problémů dostaly CK Asteri tour, CK Redgreentours, CK Filip, CK Globaltour a CK BG Travel. Okamura upozornil, že ve všech případech se úpadky týkaly malých CK. "Ve srovnání s celkovým počtem CK aktuálně působících na českém trhu jde pouze o necelé procento krachujících subjektů," dodal.

„V případě krachu cestovní kanceláře Dolce Vita šlo podobně jako u předchozích pěti letošních případů o nedostatečnou finanční rezervu. Společnosti tak nebyly schopny zajistit pro své klienty odlet na koupené pobyty,“ sdělil Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury Invia.cz.

Případy krachu cestovních kanceláří v uplynulých letech se podle odborníků shodují v tom, že se jedná zejména o nově založené společnosti, které na českém trhu nepůsobí dlouho. „V poslední době se dostaly do insolvence pouze cestovní kanceláře bez historie prodeje zájezdů, podnikající v cestovním ruchu velmi krátkou dobu, tedy bez nutných zkušeností a rezervního kapitálu,“ uvedla Kateřina Petříčková, tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.