Hlavním důvodem snížení ze stupně A3 je podle Moody's obava, že finanční krize v Evropě povede k prudkému nárůstu nákladů na půjčky. Zejména problémy v ŘeckuŠpanělsku podle ratingové agentury zvyšují rizika, kterým čelí Itálie.

Moody's navíc nevyloučila další snižování hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie, pokud se zhorší ekonomický výhled země nebo budou potíže s prováděním reforem.

"Zajímavé je, že s většinou důvodů, kvůli kterým byl rating snížen, není Řím schopen sám nic udělat," připomněl analytik Jan Bureš z ČSOB. Moody’s má podle Bureše velké obavy především z dopadů eventuálních politických událostí v eurozóně, jako je řecký euro-exit nebo nová pomoc Španělsku, na postavení Itálie na finančních trzích.

"Varování Moody’s je tak dalším v řadě, které ukazuje, že evropská krize se dá těžko vnímat jako izolované problémy konkrétních zemí," doplnil Bureš. Napětí v Řecku a ve Španělsku podle Bureše evidentně přifouklo problémy Itálie a sebelepší domácí reformy italského kabinetu, i kdyby byly, by s tím nic neudělaly.