Dluhy drcené Řecko se vehementně snaží přesvědčit své evropské partnery včetně Německa, že potřebuje více času na splácení svých obřích finančních závazků.

„Po určitou dobu budou Řecko v eurozóně držet. Domnívám se však, že nakonec budou muset Řecko a Portugalsko z eurozóny vystrnadit a nějakým způsobem ochránit její základy,“ řekl James.

Záchrana eura podle Jamese vyžaduje zásadní změny, které bude obtížné realizovat. Vyžadují totiž podporu všech členských zemí eurozóny. „Zjevně tu je politická vůle držet (eurozónu) pohromadě,“ upozornil nicméně James.

Evropští lídři se po složitých jednáních v noci na pátek dohodli na vytvoření jednotného dohledového orgánu pro banky eurozóny. Banky by navíc mělo být za určitých podmínek možné rekapitalizovat přímo pomocí záchranného fondu eurozóny, aniž by se tím zvyšoval rozpočtový schodek dané země.

Vrásky na čele vrcholných představitelů eurozóny vzbuzuje neutěšená ekonomická situace ve Španělsku a v Itálii. Tyto země jsou totiž příliš velké na případnou záchranu. Španělsko už před nedávnem oficiálně požádalo o pomoc pro svůj finanční bankovní sektor, která by měla činit až 62 miliard eur.