Pokud se na celou záležitost podíváme očima statistiků, pak zjistíme, že pro odchod se rozhodl zhruba každý jednadvacátý Portugalec. V zemi na Pyrenejském poloostrově totiž žije přibližně 10,5 miliónu obyvatel.

Jen v loňském roce se pro odchod rozhodlo asi 150 000 lidí. Jak Diario de Noticias připomíná, obdobné migrační pohyby zažilo Portugalsko naposled na přelomu 60. a 70. let minulého století. Tehdy mířily davy Portugalců za prací do Francie či Německa

Současní „dobrodruzi“ směřují zejména do bývalých portugalských kolonií Angoly a Brazílie, z evropských zemí pak do Británie. Jak však portugalská média připomínají, mnohé z těchto lidí čeká v nové zemi poměrně drsné vystřízlivění a jejich pracovní podmínky připomínají až otrockou práci.

Portugalská ekonomika čelí značným problémům a letos se očekává její propad o 3,3 procenta. Vrásky na čele způsobuje i značná míra nezaměstnanosti, která dosahuje 14 procenta a předpokládá se její další růst.

Portugalská vláda, kterou vede premiér Pedro Passos Coelho, se snaží za cenu razantních úsporných opatření srazit letošní schodek na 4,5 procenta HDP. Loni byla země nucena požádat Evropskou uniiMezinárodní měnový fond o finanční pomoc ve výši 78 miliard eur.