Papír, použitý před časem pro prezentaci České republiky jako předsednické země Evropské unie, totiž pocházel právě z jejich rodinné dílny. S odstupem času se manželé dočkali uznání i z úst předsedkyně parlamentu Miroslavy Němcové (ODS), která je ocenila jako jednoho ze dvou zástupců drobných firem z jižní Moravy.

Karel David při ruční výrobě papíru

Karel David při ruční výrobě papíru

FOTO: Milan Vojtek, Právo

„Pro naše předsednictví jsme vyrobili zvláštní sérii trávového papíru. Nové druhy vymýšlíme stále. Pořád je co zlepšovat,“ tvrdí Karel David, kterého se manželce úspěšně podařilo zapojit do své práce. I když ta měla být původně východiskem z nouze.

Marcela Davidová řešila před časem otázku, co dál po mateřské dovolené. Znojemsko s vysokou nezaměstnaností moc možností nenabízí. A myšlenka, že nastoupí jako knihovnice, aby téměř celý plat vynaložila na úhradu dojíždění, nebyla to pravé.

„Protože jsem tehdy zkoušela dělat papír doma pro sebe a známé, rozhodli jsme se pustit do jeho výroby,“ řekla Právu Davidová. Základní informace načerpala v knihách a v kurzu pro konzervátory a restaurátory a na zkušené u skutečných odborníků. První pokusy se odehrávaly za zvuků mixéru, který v kuchyni vyráběl potřebnou hmotu, a se síty, okupujícími prostory koupelny. Útočiště pro dílnu nabídla stará školní budova, která dala rodinné firmě i jméno. A i když je Ruční papírna Stará škola již zhruba pět let v nových prostorách na návsi, jméno si už nechala.

Karel David při ruční výrobě papíru

Karel David při ruční výrobě papíru

FOTO: Milan Vojtek, Právo

„Máme tady víc místa pro výrobu i exkurze. I když není peněz nazbyt a nemáme moc možností dělat si reklamu, zájem je velký. A je zajímavé vidět, že i mladí, u nichž by mnozí zájem nečekali, si s chutí vyrobí vlastní papír,” řekl David.

Ručně vyrobený papír ze směsi buničiny a recyklovaného papíru s přísadami, jejichž složení rodina pečlivě tají, vzniká ve formách. Po uvolnění jej čeká ještě lisování a sušení. Výrobou unikátního papíru ale začíná druhá, možná ještě složitější etapa. Je třeba jej uplatnit. „Možná je dobře, že jsem na začátku netušila, co vše mě čeká. Měla jsem ráda papír a jeho vznik, ale nevěděla jsem, že k tomu patří i obchod,” uvedla Davidová.

Karel David při ruční výrobě papíru

Karel David při ruční výrobě papíru

FOTO: Milan Vojtek, Právo

Přesto i v době, kdy základním prvkem komunikace je mobilní telefon, SMS zprávy a e-maily, nachází jejich dílo uplatnění. Stále jsou lidé s citem pro umění a více lidské formy komunikace, kam patří stylové psaní. A specifické užití má třeba slámový papír. „Tam je to jasné, ke slámovému vínu patří slámový papír,“ doplnil David.