Průměrná reálná mzda se v letošním roce může snížit a v roce 2013 růst jen mírně, shodli se členové bankovní rady ČNB. Prognózy totiž předpokládají, že mzdy by mohly vzrůst v průměru o dvě procenta, inflace by se ale měla pohybovat v pásmu tří procent.

To právě v praxi znamená, že letos bude možné za stejné množství peněz koupit menší množství zboží či služeb.

I jedno procento se počítá

I když jednoprocentní rozdíl nevypadá nijak hrozivě, dopady do jednotlivých rodin nebudou zanedbatelné. Pro rodinné rozpočty jsou totiž klíčové výdaje za potraviny, bydlení a také zdraví, které tvoří téměř polovinu výdajů rodinných rozpočtů, v rodinách důchodců pak představují tyto výdaje prakticky celý příjem.

Podle poslední zprávy ministerstva práce a sociálních věcí pro vládu z tohoto týdne například jen za tři čtvrtletí loňského roku vzrostly nejvíce právě ceny potravin, bydlení a výdaje za zdraví. Navíc je třeba rozlišovat i podle položek – chleba například v tomto období zdražil v průměru o 26,3 procenta. V letošním roce pak kvůli zvýšení sazby DPH ceny některých potravin opět vzrostly.

Lidé i méně spoří. Podle posledních dostupných údajů například přírůstek úspor za tři čtvrtletí loňského roku byl o téměř 10 procent nižší než ve stejném období roku 2010.

Komu poroste plat

Kvůli rozpočtovým škrtům je možné očekávat nízký růst mezd ve veřejném sektoru. Ten bude logicky tlumit i růst mezd v podnikatelské sféře, uvádí bankovní rada. Výrazně vyššího příjmu se dočká málokdo.

Jedinou jistotou současné české i světové ekonomiky je nejistota do budoucnosti, říká ekonom Jan Švejnar. Stagnace reálných mezd by z tohoto pohledu byla spíše dobrou zprávou, mzdy také mohou klesat, či lidé mohou přijít o práci. Ostatně nejnovější prognóza ministerstva financí předpokládá, že počet nezaměstnaných letos poroste.

Podle Petra Boldiše z české pobočky společnosti Mercer se Česká republika více blíží těm státům západní Evropy, kde se rozdíl mezi nárůsty mezd a inflací snižuje.

Většina firem zatím nepocítila, že by rizika možných ekonomických problémů pominula. Podniky jsou proto ohledně zvyšování mezd obezřetné. Pokud sáhnou ke zvyšování odměn, tak v pohyblivých složkách, na které není nárok. Plošné zvyšování základních platů je minulostí, shodují se ekonomové. Podle statistiků postupně klesá tempo růstu mezd od roku 2009. Když někdo dostane přidáno, tak to budou pracovníci pro firmu nepostradatelní.

Nakupovat se bude méně

V letošním roce se sníží kupní síla a spotřeba domácností. To na jedné straně udrží růst cen ve snesitelných hranicích. Na druhé straně ale může vyvolat problémy pro řadu živnostníků nabízejících lidem různé práce a služby. Poklesnout může i odbyt firem vyrábějících spotřební zboží. Varující může být prognóza expertů na reality, že lidé zase začnou dávat přednost nájemnímu bydlení před hypotékou.