Agentura zároveň varovala, že pokud se situaci v eurozóně nepodaří v nejbližší době stabilizovat, mohlo by dojít ke snížení ratingu všem zemím v eurozóně i některým dalším členům Evropské unie. Eurozóna se podle agentury blíží křižovatce, kde se musí rozhodnout pro větší integraci, nebo pro rozpad.

Podle Moody’s budou politici možná ochotni sáhnout po účinném řešení krize až ve chvíli, kdy eurozónu potká více závažných šoků. To by podle Moody’s mohla být například situace, kdy se větší počet zemí nedostane kvůli vysokým dluhům na trh, a nebudou si tedy mít kde půjčit. Pak nebude jiná možnost než zorganizovat pro takové země finanční pomoc.

„To by velmi pravděpodobně vedlo k tomu, že ratingové známky takových zemí by byly přeřazeny do spekulativního pásma, vzhledem ke zkoušce solventnosti, která by patrně byla nutná,“ uvedla agentura. Pokud by navíc bylo nutné poskytovat ohroženým zemím podporu delší dobu, musely by se členské země zřejmě také podělit o společnou zátěž, což by agentura musela rovněž vzít v úvahu.