„V prvním prázdninovém měsíci ceny rostly pomaleji díky tomu, že vybavení domácností dlouhodobě spíše zlevňuje,“ připomněl analytik Michal Kozub ze společnosti Home Credit.

Obchodníci si cení každého zákazníka, a proto se snaží držet ceny na únosné míře, aby jim lidé neutekli ke konkurenci. „Akční zboží a slevy v desítkách procent jsou samozřejmostí, navíc některé prodejny už začaly s masivním letním výprodejem,“ vysvětlil Kozub.

Zdražila zelenina a zájezdy, zlevnilo oblečení

V souladu s očekáváním se po červnovém poklesu zvyšovaly ceny zeleniny. V důsledku sezónnosti se zvýšily ceny rekreací a naopak klesly ceny oděvů a obuvi. „Firmy, které nezvýšily ceny plynu už v červnu, to doháněly to v červenci,“ sdělil analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Inflace poklesla i přes opětovný mírný nárůst cen pohonných hmot nebo zdražení v městské hromadné dopravě v některých městech.

Zatímco eurozóna bojuje mimo vlastního předlužení i s vysokou mírou inflace, kvůli které také rostou sazby Evropské centrální banky, česká ekonomika se zatím k zásadním změnám nechystá. „Inflace se vrátila i pod plánovanou úroveň centrální banky, která je nastavena na dvě procenta,“ doplnil Kozub.