Již v pátek ráno se objevily neoficiální zprávy, že poslední vývoj opět podezření vůči klíčkům posílil. Informace z vládních kruhů naznačovaly, že německé orgány zruší varování před konzumací ostatní zeleniny. Stále více indicií prý naznačuje souvislost mezi bakterií EHEC a jistým pěstitelem semenných klíčků a výhonků v Dolním Sasku.

Před polednem prohlásil v Berlíně šéf Institutu Roberta Kocha (RKI) Reinhard Burger, že na vině jsou s největší pravděpodobností klíčky. Současně zrušil varování před konzumací okurek, rajčat a salátů, vydané kvůli epidemii střevní bakterie E.coli (EHEC) způsobující smrtící průjmy.

Ředitel spolkového ústavu pro hodnocení rizik (BfR) Andreas Hensel pak na tiskové konferenci řekl, že varování úřadů před klíčky a výhonky naproti tomu zůstává v platnosti. "Především syrové klíčky by lidé neměli konzumovat," řekl podle DPA.

Kromě Německa se onemocnění rozšířilo do více než desítky evropských zemí a do severní Ameriky a prokázalo se tam u více než stovky osob. Jeho zdroj ale zůstával zatím neznámý. Jako první se v podezření ocitly okurky dovezené ze Španělska, testy to ale vyvrátily.

Po nich padlo podezření na zeleninové a luštěninové klíčky z biofarmy v dolnosaském Bienenbüttelu, ani tam ale laboratorní testy v uplynulých dnech výskyt EHEC zatím nepotvrdily. [celá zpráva]

Ukázalo se však, že podobná infekce tam nedávno postihla několik zaměstnanců. Úřady proto tento závod dále sledovaly a snažily se zjistit další fakta. Nakonec zjistili, že právě tato farma je zdrojem infekce EHEC.

Okurky jsou mimo podezření

Obvinění španělských okurek z šíření nákazy, které způsobilo praktické zastavení jejich prodeje v Evropské unii a nakonec se ukázalo jako nepodložené, může mít přece jen svou právní dohru.

Náměstek španělské ministryně zahraničí pro EU Diego López Garrido sice ve čtvrtek v Berlíně oznámil, že Španělsko nebude za aféru požadovat odškodnění od Německa jako státu, to ale neznamená, že španělská soukromá sdružení nemohou žalovat konkrétní německé orgány.[celá zpráva]

Obětí 30, nakažených téměř tři tisíce

V pátek bylo oznámeno, že právní kancelář Lindenpartners, zastupující sdružení španělských zelinářů a ovocnářů Frunet, podala u hamburského správního soudu podnět k nařízení, aby jim hamburské správní orgány umožnily nahlédnout do dokumentace výnosů týkající se nákazy EHEC. Město se statusem spolkové země to totiž zatím odmítalo, napsala DPA. To by mohlo znamenat přípravu žaloby o odškodnění, protože právě hamburské orgány vydaly varování před konzumací španělských okurek jako možného zdroje nákazy.

Počet obětí nebezpečné střevní nákazy zatím dosáhl 31. Německo ke čtvrtku celkově eviduje 30 úmrtí, jednu lidskou oběť už dříve nahlásilo Švédsko. Dalších více než 2800 osob se bakterií nakazilo, několik set jich má nebezpečný syndrom selhání ledvin HUS.[celá zpráva]

Vývoj však současně vedl ve čtvrtek experty k mírnému optimismu, že to nejhorší už má země za sebou. Asi stovka nakažených je podle Světové zdravotnické organizace v desítce dalších zemí.

Naopak Slovensko si oddechlo - opakované testy potvrdily, že hospitalizovaný Slovák se nebezpečným typem bakterie EHEC nenakazil. Nákaza se tak v zemi neprokázala.[celá zpráva]