„I když Libye zcela zastaví těžbu, tak výpadek 1,5 miliónu barelů za den může Saúdská Arábie nahradit,“ nechal se slyšet Tanaka při návštěvě Polska. Přesto neopomněl zdůraznit, že napjatá situace v severoafrické zemi mu dělá starosti

Cena severomořské ropy Brent se během středy šplhá k 116 dolarům za barel. Přiblížila se tak k více než dvouletým maximům z minulého týdne. Podle některých analytiků by se cena ropy mohla letos dostat i na 160 dolarů.

„Pokud ceny ropy zůstanou nad 100 dolary po zbytek roku, bude hospodářské oživení obtížné zejména pro rozvojové země,“ připomněl Tanaka. Dodal však, že situace je odlišná od té v roce 2008. „Můžeme uvolnit dva milióny barelů denně po dobu dvou let,“ uklidňoval Tanaka trhy.

Podle nejmenovaného libyjského ropného experta může ropa příští měsíc stoupnout na 130 dolarů, pokud krize v zemi bude nadále pokračovat.

Libye je dvanáctým největším vývozce ropy na světě a podílí se téměř dvěma procenty na celkové světové produkci. Vývoz černého zlata ze země se fakticky zastavil.

Tanaka rovněž vyzval Evropskou unii, aby se zabývala nižší spotřební daní u pohonných hmot, pokud cena ropy zůstane i příští měsíc nad 100 dolary.