"Naše země zřejmě již není svobodná, ale vládnou jí věřitelé. V sociální oblasti jsou zpochybňována práva (pracujících) s odůvodněním, že tato opatření nám vnucují věřitelé, jakoby země byla okupavána," uvádí se v textu. Pravoslavná církev, které se v zemi, kde je více než 90 procent pravoslavných, těší velkému vlivu a není oddělena od státu, v dokumentu přímo nejmenuje EU či MMF.

Vinu za to podle ní nesou politici, kteří jsou desetiletí stejní a jejichž jediným cílem je být u moci, bez ohledu na zájmy lidu a země.

Podle dokumentu by si ale měli uvědomit svou vinu i Řekové, kteří byli nezodpovědní, nechávali se zlákat snadným obohacováním a požitkářstvím. Církev je vyzývá, aby se vrátili do jejího lůna a místo konzumním stylem čelili krizi odříkáním.

Církevní dokument uzavírá týden, který byl v Řecku poznamenán sociálními nepokoji a středeční generální stávkou. Ta následovala poté, co vláda v úterý prosadila v parlamentu nový reformní balík, který mimo jiné přinese snižování mezd a umožní soukromým podnikatelům propouštění.
Za loňský rok vykázalo Řecko rozpočtový deficit skoro 14 procent HDP. Evropská unie a Mezinárodní měnový fond (MMF) podmínily svou finanční pomoc v celkové výši 110 miliard eur (2,7 biliónu Kč) snížením deficitu letos na 8,1 procenta a příští rok na 7,6 procenta.