Nová vláda se domnívá, že bude potřebovat novou pomoc, bude-li se ekonomická situace v Evropě zhoršovat. MMF a EU už přitom v roce 2008 Maďarsku poskytly 25 miliard dolarů (přes půl biliónu korun), aby země nezbankrotovala. Tato pomoc letos v říjnu skončí.

Její podmínkou bylo, že deficit státního rozpočtu v roce 2010 bude nanejvýš 3,8 procenta a v roce následujícím tři procenta. Matolcsy nyní uvedl, že Maďarsko požádá, zda by rozpočtový schodek směl být příští rok větší. „Myslím, že bychom se s partnery měli domluvit na deficitu někde mezi třemi a 3,8 procenta,“ řekl.

To, že Maďarsko zřejmě požádá mezinárodní úřady o další finanční pomoc, avizoval nedávno hlavní poradce maďarského premiéra Viktora Orbána György Szapáry. Dodal, že delegace MMF a EU přijedou do Budapešti jednat začátkem července. Zpráva vyvolala rozruch na finančních trzích, který způsobil pád eura na nejnižší úroveň za poslední čtyři roky.

Státní dluh Maďarska v současnosti činí asi 78,9 procenta HDP, upozornil britský list The Guardian. Podle předpovědí by měla tamní ekonomika v příštím roce růst o zhruba 2,8 procenta. Maďarská vláda chce své příjmy vylepšit mimo jiné novým zdaněním bankovnictví. To by mělo do státní pokladny přinést dalších 200 miliard forintů (téměř 18 miliard korun).