ČR rozhodnutí vítá. "Nemám vůbec problém s objektivností, věrohodností našeho statistického úřadu," řekl ministr Eduard Janota. "Konec konců vzešel z něho náš premiér," připomněl skutečnost, že Jan Fischer do čela vlády přišel z Českého statistického úřadu (ČSÚ). "My jsme vždy dávali věrohodné informace," podotkl.

Zpřísnění dohledu ze strany Eurostatu souvisí se současnými debatami o stavu veřejných financí zemí EU potýkajících se kvůli krizi s výraznými deficity. Roli hraje i to, že Řekové falšovali údaje o stavu veřejných financí.

Právě dluhové problémy Řecka stály u zrodu současné krize eura. Aténám musela přispěchat na pomoc eurozóna společně s Mezinárodním měnovým fondem zřízením speciálního záchranného mechanismu. Potíže ale mají i další státy bloku, třeba Španělsko s Portugalskem, které už začínají přijímat různá úsporná opatření, aby své veřejné finance zlepšily. Právě to bude dalším z témat dnešního jednání.

Některé detaily se budou dolaďovat

O věci ale musí ještě rozhodnout Evropský parlament a ještě jednou i země EU, neboť zatím jde mezi nimi jen o rámcovou dohodu, přičemž některé detaily je třeba ještě doladit.

Jde o to, aby Eurostat mohl lépe a efektivněji ověřovat data zasílaná mu z jednotlivých členských zemí.

"Poslední vývoj jasně ukázal, že současný kontrolní rámec pro fiskální statistiky stále nesnižuje do potřebné míry riziko, že budou Evropské komisi hlášena nesprávná či nepřesná data," uvedli ministři v prohlášení.

Evropští statistici by tak měli mít přístup k vládním účtům na lokální i centrální úrovni, aby je mohli kontrolovat, stejně jako k datům o sociálním zabezpečení. Podléhali by nicméně normám týkajícím se ochrany dat a osobních údajů.

"Měli jsme obavy týkající se statistických výsledků Bulharska a zvažujeme vyslání mise v brzké době," řekl eurokomisař pro hospodářství a měnové záležitosti Olli Rehn. Mohla by tak být jednou z prvních misí, které Eurostatu připadnou.