"Pokud nebude tato nesrovnalost napravena, pravděpodobně padne rozhodnutí o vyhlášení stávky," řekl Vratislav Feigel z odborů Ospea a dodal: "Jsme rozčarováni z toho, že nefungují dohody, které byly nastoleny."

"Generální ředitel s námi teď komunikuje a zápis bude doladěn. To je lapálie, nikoli zásadní záležitost," řekl Právu radní pro dopravu Radovan Steiner.

Riziko, že se pražská MHD zastaví tak opět rapidně vzrostlo.

"Stávka může být vyhlášena už v pátek," upozornil Feigel. Odboráři ještě projevili ochotu jednat v noci a během pátku. Ačkoli se zdálo, že akceptují nutné propouštění, nakonec z toho ustoupili. "S propouštěním souhlasit nebudeme," uvedl Jiří Zabloudil z odborového svazu dopravy.

Stávka může být vyhlášena ihned

Feigel také zpochybnil informaci, že případnou stávku odboráři avizují tři dny předem. "Pokud chceme stávkovat podle Listiny základních práv a svobod, žádné podmínky pro stávku nejsou," uvedl Feigel na otázku Práva, zda jako termín platí některý z dnů příštího týdne.

Původně se uvažovalo o středě.

Odboráři i primátor Prahy Pavel Bém přitom po dopoledním jednání tvrdili, že jsou spokojeni. Vypadalo to, že se dohoda přiblížila.

Stávka pražské MHD hrozí kvůli nedostatku peněz v rozpočtu dopravního podniku. Podle odborářů Praha uvolnila méně peněz, než kolik bylo zapotřebí na provoz.

V rozpočtu podle odborářů chybí asi 1,9 miliardy korun. Již před několika dny Praha slíbila uvolnit devět set miliónů korun.  [celá zpráva]

Odborářům se také nelíbilo plánované propouštění. Chtějí také, aby město nastavilo standardy kvality pro pražskou hromadnou dopravu, které by platily pro všechny dopravce na území Prahy.