ALTA to uvedla ve svém vydání firemního zpravodaje, který byl ve středu k mání na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.

Projekt byl podle skupiny ALTA v té době největší investiční akcí, na které by se české firmy v Rusku podílely. Nový důl chtěl vybudovat ruský Magnitogorský metalurgický kombinát (MMK), který je jeden z nejvýznamnějších producentů oceli v Evropě. Memorandum o spolupráci obě firmy podepsaly loni v létě. Projekt počítal s vybudováním celého provozu od těžby až po zpracování surové rudy.

Financování bude rozděleno na další projekty

"Železné rudy je dnes na trhu přebytek a potřeba vytvořit vlastní zdroj pro Magnitogorsk už není prioritou," uvedl generální ředitel ALTA, a.s. Martin Belza. "Projekt byl pozastaven a s MMK jsme se dohodli, že již zajištěné financování využijeme pro jiné projekty," dodal.

Objem kontraktu tak bude podle firmy zachován, ale rozdělen do několika menších dílů a použit na jiné účely. První dva kontrakty na technologické a stavební dodávky přímo do MMK byly podepsány na začátku letošního roku a nyní již začala jejich realizace. "O využití zbylých prostředků s MMK dále jednáme a předpokládáme realizaci dalších projektů," uvedl Belza.

ALTA se specializuje na oblast strojírenství, hutnictví a energetiky. Působí ve střední a východní Evropě, především v Rusku. Obchody v oblasti Ruska, Ukrajiny a Běloruska činí podle dřívějších dostupných informací kolem 90 procent jeho celkového obratu, který byl předloni téměř sedm miliard korun.