Naftogaz vyzval Gazprom k návratu k jednacímu stolu, Medvěděv však řekl, že není s kým vyjednávat. Ukrajinská delegace podle něj při posledních jednáních prokázala neschopnost a nejednotnost. Oznámení Naftogazu o splacení dluhu smetl ze stolu s tím, že to není pravda.

„Lžou. Svůj dluh nezaplatili, jde o více než 600 miliónů dolarů. Ukrajinci vydírají Rusko, Gazprom a Evropu a nestydí se říkat, že budou i nadále nelegálně odebírat plyn. Ředitel Naftogazu řekl, že neexistuje žádná smlouva o tranzitu a že si mohou plyn nadále brát,“ řekl Medvěděv a dodal: „Otázka plynu je na Ukrajině využívána jen pro politické účely v boji mezi prezidentem a premiérem. Na Ukrajině neexistuje žádná demokracie.“

Medvěděv obvinil Ukrajinu, že selhala jako tranzitní země a může za potíže s dodávkami do ostatních evropských zemí.

Předmětem sporu není ale jen dluh, ale také výše poplatků za tranzit do Evropy a nová cena plynu pro rok 2009. Medvěděv v Praze řekl, že Rusko pro letošek nabízí Kyjevu s jistou finanční pomocí, kterou Ukrajina potřebuje, cenu 418 dolarů za tisíc kubických metrů plynu. Loňská cena činila 180 dolarů. Medvěděv upozornil, že navrhovaná cena je pořád nižší, než pro spoustu dalších evropských zemí.

Ve sporu se angažuje i české předsednictví Evropské unie, které vyzvalo k urychlenému obnovení dodávek.