Uvedl, že opatření bude zřejmě přijato. Neupřesnil, kdy se tak stane. Podle nejmenovaných zdrojů z ministerstva financí by zvýšení cla mělo vstoupit v platnost koncem října až začátkem listopadu letošního roku. Žádná jednání o urovnání této otázky se mezi ruskou a českou stranou podle jeho slov nekonala.

"Oficiálně o tomto problému vůbec nevíme, povědomí o něm máme pouze z médií. Neinformovala nás ani ruská ani česká strana," řekl Právu mluvčí Škoda Auto Evžen Krauskopf. Uvalením šestiprocentního cla Rusko chce reagovat na stanovení 35procentního cla na dovoz ruského ledku do České republiky. Ruští výrobci hnojiv totiž prý kvůli tomuto opatření utrpěli škody ve výši 1,5 miliónu dolarů.

Ztráta ruského trhu by byla škoda

S vyšším clem a připočtením daně by celková cena škodovek na ruském trhu mohla stoupnout až o osm procent. Analytici odhadují, že se pak české vozy stanou neprodejnými na ruském trhu. To Krauskopf potvrdil. "Kdyby však k navýšení cla o 6 procent skutečně došlo, mohla by naše automobilka z ruského trhu úplně zmizet," vysvětlil mluvčí s tím, že konkurence na ruském trhu s automobily je velice tvrdá.

Mladoboleslavská automobilka přitom podle Krauskopfa loni v Rusku prodala přes deset tisíc vozů. "Ztratit tento trh by byla veliká škoda, protože naše automobilka tam patří mezi velice oblíbené značky," dodal mluvčí s tím, že s případným prodejem aut určených na ruský trh v jiných zemích by neměl být problém.