Hračky, které mohou pro děti představovat zdravotní rizika, se objevily hlavně ve Spojených státech. Část se ale prodal i v dalších zemích, včetně České republiky.

"Zdravotní nezávadnost hraček je pro nás velmi důležitá. Nejde jen o hračky na vývoz, ale i o ty, které se prodávají v Číně," řekl mluvčí ministerstva obchodu Wang Sin-pchej. "Čína má zodpovědnost. Ty případy prošetříme a tvrdě se s nimi vypořádáme," dodal. O jaké firmy jde, se mluvčí nezmínil a neřekl ani, jaký trest pro ně připadá v úvahu.

Mattel stahuje z prodeje přes 18 miliónů hraček

Americká společnost Mattel, která je největším výrobcem hraček na světě, z globálního trhu stáhne přes 18 miliónů hraček pocházejících z Číny. Mattel varoval, že možná nejde o poslední opatření tohoto druhu a že z trhu možná ještě zmizí další hračky.

Teprve před dvěma týdny přitom Mattel nařídil stáhnout z trhu 1,5 miliónu hraček Fisher-Price, které byly rovněž vyrobeny v Číně. Barva, která byla při výrobě hraček použita, obsahuje stopy olova, které je pro lidské zdraví nebezpečné. V červnu musel z trhu ze stejných důvodů stejný počet dřevěných vláčků Thomas & Friends, které distribuuje společnost RC2.

Spoluzakladatel výrobce závadných hraček spáchal sebevraždu

Výrobcem závadných hraček Fisher-Price je čínská společnost Lee Der Industrial. Krátce poté, co byl vydán pokyn ke stažení hraček, čínské úřady výrobci přechodně zakázaly vývoz. Spoluzakladatel firmy Čang Šu-chung podle informací čínských novin o víkendu spáchal sebevraždu. Firmy, které závadné hračky vyrobily, se většinou nevyhnuly značným finančním ztrátám.

Čína má v poslední době se závadným zbožím stále větší problémy. Zdravotně závadné totiž nejsou pouze hračky, ale také potraviny a spotřební zboží, například zubní pasty. Firmám, které nedodržují předpisy, úřady většinou vezmou licenci, a přinutí je tak ukončit činnost. Často však dojde i na změnu příslušných zákonů.

Ještě v srpnu má do Washingtonu přicestovat delegace čínských úředníků, která bude o současné situaci jednat se zástupci různých agentur a úřadů. V září přijede další delegace, v níž budou i lidé z ministerstev.