Povšík i člen představenstva firmy Martin Jahn potvrdili, že konkrétní návrhy na růst mezd představí obě strany 8. února.

Bez managementu je dnes průměrná měsíční mzda v automobilce téměř 27 000 korun, tedy zhruba o 7000 korun vyšší než průměrná mzda v České republice. Počet zaměstnanců automobilky se loni meziročně zvýšil zhruba o 700 na 26 728.

Jahn řekl, že firma nabídne zaměstnancům zajímavé platy i dobrý bonus a nemuselo by proto podle něho dojít na podobně vyostřené formy jednání obou týmů jako před dvěma lety. Tehdy odboráři k prosazení svých cílů zvolili i demonstraci a výstražnou hodinovou stávku v každé ze tří směn. Nakonec se obě strany dohodly na sedmiprocentním růstu mezd na další dva roky.

Naopak podle Povšíka je letos ze strany firmy cítit větší tlak na prosazení svých zájmů. Očekává proto, že jednání budou tvrdá a nevylučuje, že dojde při prosazování odborářských cílů k podobným či dokonce tvrdším nátlakovým akcím jako před dvěma lety. Odboráři se netají ambicemi dosáhnout velkého zvýšení platů vzhledem k tomu, že automobilka má za sebou mimořádně úspěšný rok. Nelíbí se jim ovšem plán firmy prosadit novou podobu celého mzdového systému. Ten by měl podle Jahna lépe odrážet výkony jednotlivých lidí i celé firmy. V praxi by to mohlo znamenat zvýšení pohyblivé části mzdy, což se ale odborářům nelíbí.

Automobilka loni zvýšila prodeje o 11,7 procent na téměř 550 000 aut a dosáhla tak svého historického maxima. Hospodářské výsledky oznámí oficiálně až na tiskové konferenci 22. února.