Hlavní obsah
Rozvodněna řeka podemlela a naklonila pilíř. Foto: David Blahut

Ztracená pozvánka odložila jednání o Železném

Mandátní a imunitní výbor Senátu jednal dvě a půl hodiny o případném vydání senátora a šéfa TV Nova trestnímu stíhání, ale k výsledku se nedobral. Schůze byla přerušena a přesunuta na zítřejší 16. hodinu. Senátoři tohoto výboru postrádali přítomnost Vladimíra Železného. Ten ale tvrdí, že nebyl pozván.

Rozvodněna řeka podemlela a naklonila pilíř. Foto: David Blahut
Ztracená pozvánka odložila jednání o Železném

"Ověřovali jsme všechny možné adresy, kam mohla pozvánka přijít v televizi, na jeho soukromé adrese, v jeho senátorské kanceláři i jinde. Žádné pozvání nepřišlo. A protože jednání je uzavřené, nemůže tam pan Železný přijít jen tak," dodal mluvčí TV Nova Marin Chalupský. Šéf výboru Jan Hadrava (US-DEU) však Právu tvrdil, že Železnému pozvánku posílal.

Po ukončení dnešní schůze Hadrava řekl, že udělá vše proto, aby pozvánka na středeční jednání se k Železnému dostala a nebyl tak důvod k dalšímu odkladu. Výbor senátorům pouze předkládá doporučení, o vydání či nevydání rozhodne až hlasování při zasedání Senátu.

"Mám velký zájem, aby všechny mé kauzy důkladně a nestranně projednal Senát. Bude to poprvé, kdy se v této kauze prolomí dosud uzavřený kruh vyšetřovatelů, státních zástupců a obhájců," řekl v neděli k jednání Železný.

Předseda výboru Hadrava přitom ještě v neděli věřil řekl, že tento dvanáctičlenný sbor dospěje k doporučení hned v úterý. Místopředseda výboru Jaroslav Doubrava (KSČM) byl skeptičtější: "Čím víc se probírám spisem, tím víc jsem přesvědčen, že v pozadí celé kauzy je politika."

Policie žádá Senát o vydání Železného kvůli podezření z poškozování věřitele a daňových úniků. Bez souhlasu Senátu by jeho další trestní stíhání nebylo možné. Horní komora by o tom mohla rozhodnout už ve čtvrtek.

Šéf Novy a jeho bývalý právník Aleš Rozehnal čelí dvěma obviněním kvůli poškozování věřitele - společnosti Central European Media Enterprises. Jeden případ se týká miliardové transakce s lichtenštejnskou nadací Astrona Foundation. Druhé obvinění souvisí s převody Železného majetku na několik společností. Z daňových úniků ve výši 6,8 miliónu korun je Železný podezřelý kvůli dovozu obrazů z ciziny.

Železný byl zvolen do Senátu v podzimních volbách. Voliči na Znojemsku ho do Senátu zvolili už v prvním kole.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků