Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Zmatky kolem volna. Některé školy mezi svátky nezavírají

Volný den mezi víkendem a svátkem, navíc s mimořádně vyvedeným počasím, přímo vybízí k prodloužení volných dní. Letošní státní svátky ale zamotaly hlavy mnoha žákům, rodičům, ředitelům, učitelům i zřizovatelům hned dvakrát. Tento i příští týden.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Zmatky kolem volna. Některé školy mezi svátky nezavírají

Zatímco někde ředitelé pro tyto dny školy zavřeli, jinde se obávají porušení předpisů anebo pět dní určených ročně na volno už vyčerpali. Proto třeba v jedné škole mají zavřeno až do středy, ale hned vedle půjdou děti do školy i v pondělí, před Dnem vítězství, který připadá na úterý 8. května. A nezdá se, že by se ministerstvo školství chystalo praxi sjednotit.

„Neměli jsme volno před Svátkem práce – a nebudeme ho mít ani příští pondělí. Ředitelské volno by mělo být udělováno jen v případech, kdy je omezen provoz školy. Využili jsme ho na podzim před 17. listopadem. To je dostačující,“ řekla Právu Zdeňka Pavlíčková, ředitelka ZŠ Velký Beranov na Vysočině.

Podle ní v pondělí žáci nastupovali v běžném počtu a nikdo ve škole nezaznamenal hromadné omluvenky.

Opačně tomu bylo v jedné ze základních škol v Praze, kde po konzultaci se zřizovatelem – městskou částí – od udělení ředitelského volna upustili. Vychovatelka v ranní družině přivítala pět dětí a domů šla o tři hodiny dříve než obvykle.

„Školám jsme jako jejich zřizovatelé doporučili čerpání ředitelského volna pouze v případech, kdy je ohrožen chod výuky. V minulých letech se totiž ukázalo jako problematické, když ředitelé vyčerpají zákonem stanovený počet ředitelského volna, protože v případě vážné technické havárie je poté značně složité volno udělit,“ napsal Právu mluvčí Prahy 10 Vít Novák.

Zato ředitel ZŠ a MŠ Kotlářská v Brně, Libor Zřídkaveselý, si s rozdělováním volna hlavu neláme. „V obou dvou případech jsem volno udělil. To je mé pravidlo – když je jeden den pracovní mezi svátkem a víkendem, tak dávám ředitelské volno. Vždycky se ptám rodičů na třídních schůzkách a nikdy nikdo nic nenamítá,“ popsal Právu.

Má i provozní zkušenost. „Když jsem nechával otevřenou školní družinu, tak se mi přihlásilo šest dětí a přišly tři. Někteří rodiče tuto možnost zakroužkovali už v září, ale v květnu už o tom ani nevědí,“ uvedl. Připouští ale, že ředitelské volno může v jiných školách vadit rodičům, kteří volné dny nemohou využít a nemají možnost se o děti postarat. Některé školy proto třeba nechávají v provozu školní družinu a jídelnu.

Volno i pro volby

Podle Zřídkaveselého je třeba prokládat svátky ředitelským volnem maximálně třikrát do roka. Jenže dny tohoto volna odčerpávají i volby, kdy školy od pátku vyhrazují své prostory volebním komisím. A v tomto školním roce bylo voleb požehnaně. V říjnu sněmovní, v lednu dvoukolové prezidentské, navíc na Trutnovsku dvoukolové doplňovací senátní, další se chystají v květnu na Zlínsku.

Ministerstvo školství zatím nehodlá roztříštěný přístup škol a zřizovatelů sjednocovat. Jeho tiskový odbor v reakci na dotaz Práva pouze ocitoval znění zákona.

Podle něj může ředitel školy ze „závažných důvodů, zejména organizačních a technických, vyhlásit pro žáky nejvýše pět volných dnů ve školním roce“.

Vyhláška ale pamatuje na prodloužení letních prázdnin. Ministerstvo může jeden den povinné školní docházky umazat, pokud prázdniny začínají v úterý anebo končí ve čtvrtek. Letos ale skončí škola v pátek 29. června a začne v pondělí 3. září.

Anketa
Mají vaše děti v pondělí ředitelské volno?
Ano, oba pondělky
41.3 %
Jen jedno pondělí
23.3 %
Ne, ale mají ve škole volnější program
3.7 %
Ne, normálně se učí
31.7 %
Celkem hlasovalo 1992 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků