Hlavní obsah
Elektrárna Chvaletice Foto: Novinky

Zemětřesení v elektrárně Chvaletice byl jen odstřel v lomu

Zájemce o záležitosti geofyzikální zarazil v pondělí dopoledne nezvyklý úkaz. V mobilní aplikaci QuakeFeed se totiž objevil údaj, že prostor elektrárny Chvaletice mělo v 10 hodin a 22 minut postihnout zemětřesení o síle 2,6 Richterovy stupnice.

Elektrárna Chvaletice Foto: Novinky
Zemětřesení v elektrárně Chvaletice byl jen odstřel v lomu

Nejde sice o nikterak závažné zemětřesení, je většinou nepocítitelné, ale zaznamenatelné, přesto v souvislosti s elektrárnou bychom měli být obezřetní.

Podle aplikace QuakeFeed zasáhlo zemětřesení elektrárnu Chvaletice.

Foto: aplikace QuakeFeed

Ovšem vše je jinak. Jak Novinky ujistil Jan Zedník, vedoucí seismické služby Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR, šlo o údaj, který se vázal k odstřelu lomu, jenž leží v těsném sousedství elektrárny. Odstřel navíc ani nedosahoval síly, jakou uváděla automatická lokace tohoto seismického jevu.

„Automatický program, který zaznamenává otřesy, byl patrně ovlivněn velkým šumem, který v zimě vniká vzdáleným příbojem. Šum zdvojnásobil magnitudo (pozn. veličina udávající velikost zemětřesení v Richterově stupnici). Ve skutečnosti se nejednalo o otřesy síly 2,6 stupně, ale odpal s magnitudem 1,2 stupně,“ uvedl seismolog.

Také Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí skupiny Sev.en Energy, která elektrárnu Chvaletice vlastní, ujistila, že k žádné mimořádné situaci v jejich zařízení nedošlo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků