Hlavní obsah
Vývoj důvěry v prezidenta Miloše Zemana Foto: David Ryneš, Novinky

Zemanovi důvěřuje téměř polovina lidí, silnou podporu má u důchodců a voličů ČSSD i KSČM

Nejdůvěryhodnějšími institucemi v České republice zůstávají starostové a obecní zastupitelstva. Prezidentovi Miloši Zemanovi nadále důvěřuje téměř polovina občanů, vyplývá to z dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Vývoj důvěry v prezidenta Miloše Zemana Foto: David Ryneš, Novinky
Zemanovi důvěřuje téměř polovina lidí, silnou podporu má u důchodců a voličů ČSSD i KSČM

Prezident si udržuje důvěru u 47 procent občanů, stejný výsledek vykázal i březnový průzkum. Z něj vyplývá, že se prezident těší důvěře zejména u lidí starších 60 let, ekonomicky neaktivních, důchodců a lidí, kteří se řadí mezi příznivce ČSSD a KSČM.

Největší důvěře u veřejnosti se nadále těší starostové, kterým věří 63 procent občanů, což je ovšem o jeden procentní bod méně než v březnu. Propadu se nevyhnula ani celkově nejdůvěryhodnější instituce v ČR, a to obecní zastupitelstva, kterým důvěřuje 64 procent občanů.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Vláda si polepšila, Sněmovna stále na konci

Vládě Bohuslava Sobotky důvěřuje 46 procent dotázaných, což je o jedno procento víc než v minulém měsíci. Za vládou se v důvěryhodnosti umístila krajská zastupitelstva (44 procent) a hejtmani (41 procent).

Senátu důvěřuje 35 procent dotázaných. Horní komora parlamentu si tak v meziměsíčním srovnání polepšila o dva procentní body. Vůbec nejnižší důvěru mají občané v České republice v Poslaneckou sněmovnu, která získala 34procentní důvěru.

Celkovou spokojenost s politickou situací vyjádřilo 19 procent Čechů, drží se tak trend z poslední doby. Nespokojenost s politickou situací naopak vyjádřilo 42 procent dotázaných.

Dramatické snížení důvěry v Miloše Zemana na konci loňského roku způsobilo několik kontroverzních činů a výroků, kterých se v té době dopustil. V Hovorech z Lán pronesl několik vulgarismů, bagatelizoval také zásah ze 17. listopadu 1989 na Národní třídě. Kvůli tomu proti Zemanovi v listopadu protestovaly a demonstrovaly tisíce lidí. [celá zpráva]

Důvěra obyvatel ústavním institucím (v procentech)
 2/15
3/15
4/15
Prezident
44
47
47
Vláda
49
45
46
Poslanecká sněmovna
36
32
34
Senát
35
33
35
Krajské zastupitelstvo
45
45
44
Obecní zastupitelstvo66
66
64
Starosta
65
64
63
Hejtman
42
42
41
Zdroj: CVVM
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků