Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman Foto: Petr Hloušek, Právo

Zeman si přes mluvčího dobíral Dienstbiera. Je to ubohá podpásovka, reagoval ministr

Prezident Miloš Zeman soudí, že výsledek ČSSD ve volbách do Evropského parlamentu negativně ovlivnil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, který odmítl kandidovat. V pondělí názory prezidenta tlumočil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Podle Dienstbiera jde o „ubohou podpásovku”.

Prezident Miloš Zeman Foto: Petr Hloušek, Právo
Zeman si přes mluvčího dobíral Dienstbiera. Je to ubohá podpásovka, reagoval ministr

Zemana na výsledcích voleb zaujal úspěch TOP 09, který přičítá tomu, že vedle lídra-odborníka, kterým byl ekonom Luděk Niedermayer, byla na kandidátce i „líbivá tvář“ v osobě Jiřího Pospíšila.

„Kdyby takový tandem měla i ČSSD, kdyby Jana Kellera doplnil kandidát, který dbá spíše na vzhled, získala by více mandátů,” uvedl Ovčáček

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Jana Kellera měl na kandidátce pro Evropské volby doplnit Jiří Dienstbier,“ dodal s tím, že vedení strany byl doporučen a šanci odmítl. „Podle názoru pana prezidenta tímto krokem utekl z boje a ve výsledku ČSSD poškodil,” shrnul mluvčí Zemanův pohled.

Nesmysl, zní z ČSSD

Dienstbier na Zemanova slova ostře zareagoval, to prezident se podle něj snaží poškodit jeho. „Je to ubohá podpásovka. Prezident se opět snaží plést do poměrů v ČSSD, což mu vůbec nepřísluší,“ řekl Právu Dienstbier.

Ten podle svých slov nekandidoval do europarlamentu právě proto, aby „neutekl z boje“. „Bylo by velmi pohodlné odejít do Bruselu na pět let, ale já chci měnit poměry v České republice. Je zřejmé, že prezident chtěl poškodit mou pozici v ČSSD,“ uvedl ministr pro lidská práva.

Dienstbiera se před Zemanem zastal i premiér Bohuslav Sobotka. „Eurovolby jsou uzavřená záležitost, podobné spekulace nemají žádný smysl. Získali jsme stejně mandátů jako ANO a TOP 09. ČSSD se plně soustředí na podzimní senátní a komunální volby, které chci vyhrát tak, jako je soc. dem. vyhrála v roce 2010,“ napsal Právu premiér. Připomněl, že v senátních volbách za ČSSD kandiduje na Kladensku právě Dienstbier.

„O nějakém utíkání z boje tedy nemůže být řeč. Naopak, Dienstbier do boje v barvách ČSSD jde. A věřím, že získá podporu voličů,“ napsal Sobotka.

Dienstbier byl Zemanovým protikandidátem v prezidentské volbě a vztahy obou politiků jsou dlouhodobě napjaté. Dienstbier opakovaně uvedl, že Zeman poškozuje ČSSD a před druhým kolem prezidentských voleb jej odmítl podpořit proti Karlu Schwarzenbergovi (TOP 09).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků