Hlavní obsah
Sociolog Jan Keller na diskuzi s občany Foto: Jan Handrejch, Právo

Jan Keller

Český sociolog, filozof a politik. Je autorem mnoha odborných a popularizačních knih a velkého množství učebnic. Prezident Miloš Zeman jej roku 2013 ocenil medailí Za zásluhy v oblasti vědy. V roce 2014 byl zvolen poslancem Evropského parlamentu za ČSSD.

Sociolog Jan Keller na diskuzi s občany Foto: Jan Handrejch, Právo
Jan Keller

Narodil se 23. ledna 1955 ve Frýdku-Místku. Vystudoval Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně.

V 70. a 80. letech byl členem KSČ. Tvrdí, že vstup do komunistické strany byl jedinou možností, jak získat práci v oblasti společenských věd.

Francouzská vláda mu umožnila šestiměsíční studijní pobyty na univerzitách v Bordeaux (1985 - katedra sociologie), v Aix-en Provence (1988 - katedra historie) a v Paříži na Sorbonně (1992 - katedra moderních dějin).

Jan Keller, Lubomír Zaorálek, Milan Chovanec, Bohuslav Sobotka a Alena Gajdůšková vystoupili 25. května 2014 na tiskové konferenci o výsledcích voleb do Evropského parlamentu.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Roku 1998 se na Masarykově univerzitě podílel na vzniku oboru Humanitní environmentalistiky, stal se profesorem sociologie, nejprve vyučoval v Brně, posléze na Fakultě sociálních studií Ostravské univerzity.

Napsal přes dvacet odborných a popularizačních knih a velké množství učebnic. Jejich tématem je rozumové chápání moderní společnosti, problematika byrokracie, společenské aspekty ekologických problémů, problematika středních vrstev, sociální stát či otázky vzdělanosti. Své komentáře publikuje zejména v deníku Právo.

Kellerovy názory:
Je odpůrcem placeného školného
Vymyslel termín „Nesouměřitelnost”: vidí problém v rozlišnostech mezi bohatými a chudými. Nejlépe placený zaměstnanec společnosti má stonásobně větší plat než ten nejníže postavený. 
Mezi lety 2006-2008 se postavil proti plánovanému protiraketovému obrannému systému USA v České republice. 

Za jeho nejúspěšnější knihu se považuje publikace Tři sociální světy (2010), za kterou získal cenu Akademie literatury české v Praze a cenu Hospodářského klubu Slovenska v Bratislavě.

Na podporu vědecko-badatelské činnosti obdržel Keller několik grantů od Grantové agentury České republiky (GAČR).

Granty na vědecko-badatelskou činnost od GAČR
1995-1997:  na publikaci základních přehledových prací ze sociologie ve zvláštní edici Sociologického nakladatelství v Praze.
2000: na publikaci Vzestup a pád středních vrstev
2002-2004: na publikaci Dějiny sociologie
2005-2006: na monografii Teorie Modernizace
Současnost: tříletý grant na Průmyslové město v postprůmyslové době

Rok 2009 znamenal pro Kellera kandidaturu do Evropského parlamentu. Tehdy figuroval na šestém místě kandidátky Strany zelených. Tuto výzvu se mu nepodařilo naplnit a reputaci si hodlal napravit v roce 2014 již na prvním místě kandidátky za stranu ČSSD.

Potvrdil pozici lídra a se svou stranou skončil na třetím místě s obdrženými 14,17 procenta hlasů a ziskem čtyř mandátů. V roce 2019 už svůj mandát neobhajoval.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků