Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman Foto: Jan Handrejch, Právo

Zeman i Sobotka odsoudili útok v Nice, prezident je pro tvrdší postup vůči teroristům

Prezident Miloš Zeman i premiér Bohuslav Sobotka vyjádřili hlubokou lítost a soustrast rodinám obětí nočního teroristického útoku ve francouzském městě Nice, při němž zemřelo nejméně 84 lidí. Zeman se během návštěvy Mongolska současně vyjádřil pro razantnější postup vůči teroristům.

Prezident Miloš Zeman Foto: Jan Handrejch, Právo
Zeman i Sobotka odsoudili útok v Nice, prezident je pro tvrdší postup vůči teroristům

"Pan prezident v souvislosti s terorem ve francouzské Nice vyjadřuje hlubokou lítost a soustrast rodinám obětí. Pan prezident upozorňuje na celou sérii těchto útoků, která by měla vést k rozhodnějšímu postupu proti teroristům," uvedl na Twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček z Ulánbátaru, kde se Zeman účastní summitu evropských a asijských zemí ASEM.

Zeman rovněž zaslal kondolenční telegram francouzskému prezidentovi Françoisi Hollandovi. „Jsem šokován odporným činem, který byl proveden s chladnou vypočítavostí, a zopakováním scénáře atentátu nákladním vozidlem v tuniské Ghribě (útok na synagogu na Džerbě v roce 2002 - pozn. red.), tentokrát v klidném letovisku Nice. Bohužel tento další neospravedlnitelný zločin potvrzuje, že se západní demokracie nacházejí v období, kdy se musí opět semknout a nesmlouvavě a tvrdě hájit hodnoty, na kterých byly vybudovány,” uvedl mimo jiné a dodal, že boj proti terorismu bude jedním z témat, o nichž bude chtít s francouzskou hlavou státu příští týden hovořit, při Hollandově návštěvě ČR.

Sobotka: Hrozná noc pro všechny v Evropě

„Byla to hrozná noc jak pro Francii, tak pro všechny lidi v Evropě. Jménem vlády České republiky chci vyjádřit hlubokou soustrast a lítost rodinám obětí teroristického útoku v Nice,” připojil se premiér Sobotka.

„Francie má naši plnou podporu a solidaritu. Čelíme hrozbě zvrácené fanatické ideologie, pohrdající lidskosti a lidským životem. Terorismus musíme společně porazit. V tomto úsilí dlouhodobě uspějeme pouze tehdy, pokud zůstaneme věrní demokratickým a humanistickým hodnotám, na které islamističtí fanatici a teroristé útočí. Znovu se ukazuje, jak je důležité, aby to byla právě bezpečnost a boj proti terorismu, na které se musí nyní Evropská unie soustředit jako jednu z absolutních priorit,” dodal premiér.

Útočník najel na rušné promenádě v Nice do davu nákladním autem ve chvíli, kdy lidé čekali na ohňostroj při oslavě Dne pádu Bastily. Masakr nepřežilo minimálně 84 lidí.

Prezident Hollande označil útok za teroristický čin a navrhl prodloužení výjimečného stavu v zemi o tři měsíce. Útočníkem byl podle policejního zdroje agentury AFP 31letý Francouz tuniského původu. Policie ho zastřelila.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků