Hlavní obsah
 

Ze tří tun svíček pro Havla bude dvoumetrová socha na jeho počest

Výtvarníci Lukáš Gavlovský a Roman Švejda shromažďují v Praze v kulturním centru Trafačka svíčky, které lidé na konci prosince zapalovali po úmrtí Václava Havla. Udělají z nich dutou sochu srdce. Lidé se do výroby díla mohou zapojit nadcházející sobotu.

 
Ze tří tun svíček pro Havla bude dvoumetrová socha na jeho počest

Stavba voskového srdce potrvá zhruba týden. Nejdříve musely být do kulturního centra navezeny dvě tuny vosku z různých míst v Praze, další tuna bude přivezena po jednání s magistrátem i z dalších měst, například Brna nebo Plzně. Následně budou za pomoci dobrovolníků z řad veřejnosti svíčky zbaveny umělohmotných obalů a postupně roztaveny, aby mohl být tvořen odlitek.

Výtvarník Lukáš Gavlovský zve všechny na následující víkend do Trafačky a upozorňuje:

„Je potřeba, aby lidé počítali s tím, že je tady zima a důležité je, aby s sebou měli nějaké nástroje na loupání svíček, například malou sekyrku, nebo nějaké nožíky či sekáčky na maso.“

Do srdce se dá vstoupit

Srdce, které z vosku vznikne, bude asi dva a půl metru vysoké a duté. Bude možné do něj vstoupit.

"Tato hmota vstřebala všechny myšlenky, pro které byly svíčky zapáleny. Jsou v něm nahromaděny představy lidí o slušné společnosti, je do něj zamodlena naděje, že je možné jednat podle nejlepšího svědomí a netratit na tom, naděje, že všechno, co je politické, nemusí být špinavé a zanesené neprůhlednou vrstvou divných zájmů,“ říkají autoři projektu.

Pražský magistrát předběžně schválil umístění objektu ve venkovním prostoru mezi Starou a Novou scénou Národního divadla.

Tam by mělo srdce pro Václava Havla stát od 9.února až do 10.března.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků