Hlavní obsah
Dita Protopopova Foto: Hnutí ANO

Že schizofrenik nebyl schopen vypovídat dříve, neznamená, že nemůže nyní, říká Protopopová

Psychiatrička Dita Protopopová, jedna z aktérů současné kauzy kolem syna premiéra Andreje Babiše, v rozhovoru pro server Aktuálně.cz uvedla, že člověk, který trpí schizofrenií, nemusí být nesvéprávný. Podle ní nelze říci, že když kvůli nemoci dříve nevypovídal, nemůže tak učinit nyní.

Dita Protopopova Foto: Hnutí ANO
Že schizofrenik nebyl schopen vypovídat dříve, neznamená, že nemůže nyní, říká Protopopová

Podle Protopopové lze na výpověď člověka trpícího schizofrenií brát zřetel, byť je to velmi individuální. „A právě proto je u lidí s duševním onemocněním například v soudních řízeních a sporech vždy důležité posouzení jejich stavu zcela nezávislým znalcem, aby tam nedocházelo k nějakým zkreslením,“ řekla lékařka v rozhovoru.

Podle ní nelze říci, že člověk trpící schizofrenií, který dříve nevypovídal, není schopen výpovědi také nyní. To má v aktuální dobu posoudit znalec.

Protopopová v Národním ústavu duševního zdraví (NUDZ) vypracovala zprávu o duševním stavu Andreje Babiše mladšího. Ten poté s jejím manželem Petrem odcestoval do Ruska a na Ukrajinu, což Babiš junior v rozhovoru pro server Seznam Zprávy označil za únos.

Andrej Babiš mladší s otcem

Foto: Koláž Novinky.cz s Právo

Babiš mladší je mezi obviněnými v kauze dotačního podvodu, který se týká farmy Čapí hnízdo. Jeho advokáti tvrdí, že jeho zdravotní stav trestní stíhání neumožňuje.

„Schizofrenie je onemocnění, kde dochází k akutním fázím a dochází k remisím. Ten stav se velmi mění, takže je vždy třeba posoudit aktuální stav a nedávat tam paušální razítko,“ řekla v rozhovoru pro Aktuálně.cz Protopopová. Že mohou jako svědci vypovídat i lidé s duševní poruchou, řekli už dříve právníci Ondřej Šťastný a Tomáš Sokol. [celá zpráva]

Já myslím, že to muselo dát obrovskou odvahu a obrovskou sílu toto odhalit o vlastní rodině.
Dita Protopopová

Lékařka v rozhovoru také uvedla, že tím, že premiér Andrej Babiš informoval veřejnost, že jeho syn je duševně nemocný, se snažil chránit své děti (Babišova dcera trpí bipolární poruchou - pozn. red.)

„Já myslím, že to muselo dát obrovskou odvahu a obrovskou sílu toto odhalit o vlastní rodině. A že se tím jen snažil chránit své děti, aby si lidé uvědomili, co můžou způsobit. A přijde mi, že teď si musíme všichni uvědomit, že nemůžeme používat osobní tragédie a další věci pro nějaké politické boje,“ uvedla Protopopová ke kauze údajného únosu.

Protopopová podle svého prohlášení, které poskytl Novinkám člen mediálního týmu hnutí ANO Martin Vodička, v NUDZ, kde byla na částečný úvazek, končí. Předtím už rezignovala na post zastupitelky za ANO na Praze 8. [celá zpráva]

Zůstává na ministerstvu zdravotnictví a podle svých slov se politice už věnovat nehodlá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků