Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman při loňském předávání státních vyznamenání Foto: Jan Handrejch, Právo

Vyznamenání by mohli dostat básník Žáček i zakladatel babyboxů

Sněmovna i Senát již obdržely návrhy veřejnosti na osobnosti, jimž by prezident Miloš Zeman mohl udělit u příležitosti výročí vzniku Československa, 28. října státní vyznamenání. Lidé navrhli čtyři desítky kandidátů, například básníka Jiřího Žáčka či zakladatele babyboxů Ludvíka Hesse. Nechybí ani bratři Mašínové či váleční veteráni a odbojáři.

Prezident Miloš Zeman při loňském předávání státních vyznamenání Foto: Jan Handrejch, Právo
Vyznamenání by mohli dostat básník Žáček i zakladatel babyboxů

Mezi kandidáty je například komunistický politik a novinář Jan Šverma, kardiochirurg Jan Pirk, bývalá atletka Helena Fibingerová, někdejší ministr kultury Pavel Dostál či první polistopadový ministr obrany Miroslav Vacek.

Zákonodárci budou o nominacích rozhodovat počátkem léta po projednání ve svých podvýborech pro státní vyznamenání. Osobnosti, na nichž se shodnou, předloží prezidentu Zemanovi. Ten jejich návrhy může, ale také nemusí zohlednit.

Váleční veteráni i odbojáři

Sněmovně navrhli lidé i nominaci dalších sportovců. Patří k nim motokrosový jezdec Jaroslav Falta, horolezec Radek Jaroš a gymnastka Věra Růžičková či sportovní rybář Jakub Vágner. K nominovaným odbojářům patří Karel Weirich, jenž působil v Itálii, byl korespondentem ČTK a za druhé světové války zachránil před nacisty mnoho Židů z bývalého Československa.

Básník Jiří Žáček

Foto: Petr Hloušek, Právo

Lidé navrhli taky Josefa Součka, jenž za druhé světové války působil na západní frontě, Arnošta Steinera, který bojoval na frontě východní, a podplukovníka britského královského letectva RAF Františka Bindera. Mezi nominovanými je rovněž Miloslav Teichmann, kterého komunistický režim odsoudil na osm let za údajnou přípravu obsazení rozhlasu v únoru 1948.

Štěch navrhne vědce i fotbalistu Nedvěda

Mezi diskutované bude patřit návrh na vyznamenání Švermy, jenž zahynul při Slovenském národním povstání a v srpnu 1969 dostal in memoriam vyznamenání Hrdina ČSSR. Mnoho šancí na úspěch pravděpodobně nemá návrh na ocenění protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů.

Ludvík Hess

Foto: Jan Švábek

Mezi nominovanými v Senátu patří virolog Dimitrij Slonim, sochař Zdeněk Kolářský a generálové Josef Souček a Ondřej Mézl. Předseda Senátu Milan Štěch hodlá opětovně navrhnout imunoložku Blanku Říhovou, profesora radioelektroniky Františka Vejražku nebo fotbalistu Pavla Nedvěda, uvedla senátní tisková tajemnice Eva Davidová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků