Hlavní obsah
Na volby v Krupce dohlížely desítky policistů. Foto: ape, Právo

Výsledky voleb v Krupce jsou podobné jako v říjnu

Výsledky sobotních komunálních voleb v problémové části Krupky v zásadě kopírují loňský říjen, což nepřímo potvrzuje, že opět docházelo ke kupčení s hlasy. Vyplývá to z výsledků sčítání hlasů, zveřejněných Českým statistickým úřadem. Kupčení s hlasy dosvědčilo v sobotu několik svědků.

Na volby v Krupce dohlížely desítky policistů. Foto: ape, Právo
Výsledky voleb v Krupce jsou podobné jako v říjnu

Volby vyhrálo se ziskem 20,8 procenta uskupení ČSNS 2005 a Šance pro město dosavadního místostarosty Zdeňka Matouše, kterého opozice nejčastěji spojovala s kupčením, což Matouš v minulosti odmítl.

Vítězné uskupení je opět nejsilnějším v obou okrscích, do nichž spadá problémové sídliště Horní Maršov, i když část hlasů ztratilo ve prospěch údajně spřízněných Sportovců pro Krupku. Součet obou subjektů je ale v obou okrscích prakticky stejný. Podobně je tomu i jinde v Krupce. Druhá skončila s 14,2 procenty hlasů Zdravá Krupka, třetí ODS dostala 12,6 procenta a po 12 procentech získali Sportovci pro Krupku a KSČM.

Matoušovo uskupení si sice oproti říjnu pohoršilo o jeden mandát, ale jeho pozice v zastupitelstvu spíš posílila. Sportovci, které část místních považuje za spřízněný subjekt, totiž o dva mandáty posílili. Dohromady mají osm z 21 mandátů a k většině jim bude stačit spojení se třemi zastupiteli ODS nebo KSČM. Posílila i Zdravá Krupka, která se opakování voleb domohla, koaliční partnery ale bude hledat zřejmě jen těžko.

Do zastupitelstva se na rozdíl od říjnových voleb dostala i nacionalistická Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS), která se ve městě zviditelnila dubnovým pochodem po Maršově.

Další trestní oznámení

Volby ve čtrnáctitisícovém městečku na okraji Teplic už soudy kvůli machinacím s hlasy jednou anulovaly. Zástupci opozice se zatím většinou nechystají znovu zpochybňovat volby. Mimo záznam dávali během soboty najevo, že další půlrok bez fungujícího zastupitelstva by městu ublížil. Stížnost na průběh voleb ale chce podat DSSS. Starosta města Milan Puchar (ODS) také oznámil, že kvůli podezření z machinací podává trestní oznámení na neznámého pachatele. "Není jiná cesta než dokázat, co se za předávanými informacemi skutečně skrývá," uvedl.

Opozice vinila před hlasováním Matouše a také Puchara, že se snaží za každou cenu udržet u moci, aby mohli maskovat údajné podvody při stavbě průmyslové zóny Nové Modlany. "Někdo se snaží, aby se nikdo jiný nemohl podívat do archivu," prohlásil bývalý starosta Pavel Maleček (Zdravá Krupka). Puchar to popřel.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků