Hlavní obsah
Typická ukázka: stejná značka oříškové pomazánky v zahraničí obsahuje více ořechů než ta prodávaná u nás. Foto: Profimedia.cz

Vláda chce tvrdé postihy za dvojí kvalitu potravin. Sněmovní výbor to odmítá

Za prodej potravin ve stejném obalu, ale v různé kvalitě pro tuzemský a zahraniční trh má v Česku hrozit obchodníkům pokuta až 50 milionů korun. Vyplývá to z vládního návrhu novely zákona o potravinách, kterou ve Sněmovně čeká druhé čtení. Sněmovní zemědělský výbor ovšem nyní požaduje zákaz dvojí kvality podstatně zmírnit.

Typická ukázka: stejná značka oříškové pomazánky v zahraničí obsahuje více ořechů než ta prodávaná u nás. Foto: Profimedia.cz
Vláda chce tvrdé postihy za dvojí kvalitu potravin. Sněmovní výbor to odmítá

Výbor na svém zasedání podpořil pozměňovací návrh poslance Pavla Kováčika (KSČM), aby rozdíly ve složení potravin v různých zemích pod stejným obalem byly zakázány a pokutou postihovány pouze v případě, že budou podstatné.

Obavy ze zániku malých prodejen

Poslanec Petr Bendl (ODS) se navíc snaží prosadit, aby se odpovědnost za dvojí kvalitu potravin přenesla z prodejců na nadnárodní výrobce. S tím ovšem nesouhlasí předkladatel novely, ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Podle směrnice EU je totiž za to zodpovědný provozovatel potravinářského podniku, což jsou i obchody.

Tvrdost novely se snaží ovlivnit také samotní obchodníci, podle nichž by až padesátimilionová pokuta byla zejména pro malé venkovské prodejny likvidační.
„Jen za rok 2018 zaniklo v ČR přes 500 prodejen s potravinami a se smíšeným zbožím.

Právě tyto malé obchody výrazně zajišťují obchodní obslužnost venkova. Vláda se na jednu stranu snaží zastavit masivní vylidňování venkova a na druhé straně plete novelou bič na malé obchodníky,“ kritizuje předseda Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) Pavel Březina.

Cítí se diskriminováni

Stejný názor má na novelu i Svaz obchodu a cestovního ruchu. Podle něj nemá žádný prodejce nástroj, jak prověřovat, jestli na trhu jiného členského státu výrobce nenabízí potravinu ve stejném obalu, ale s odlišným složením. Danou potravinu tak živnostníci přijímají do prodeje v dobré víře, že je v souladu s právními předpisy.

Spotřebitelé v ČR se však kvůli dvojí kvalitě potravin cítí diskriminováni. Pro kvalitnější zboží řady výrobců totiž musí jezdit do Německa či Rakouska.

V Česku je přitom stejný sortiment nezřídka dražší než u sousedů. Novela by tedy měla tyto praktiky alespoň částečně změnit k lepšímu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků