Hlavní obsah

Vláda: ať si poslanci v MHD platí

Poslanci a senátoři by si měli v městské hromadné dopravě platit. Po pražských zastupitelích vyjádřila tento názor ve středu večer i vláda. Bez ohledu na postoj vlády nyní iniciativu hlavního města posoudí Sněmovna. Není ale jisté, zda stihne do červnových voleb normu schválit.

Vláda: ať si poslanci v MHD platí

"Těžko říct, přece jen ta iniciativa přichází dost pozdě," řekl novinářům ministr financí a úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Záleží ale podle něj na vůli dolní komory.

Pražští zastupitelé jsou přesvědčeni, že poslanci a senátoři, ale také europoslanci a ústavní soudci by měli za městskou dopravu platit stejně jako ostatní lidé. Předlohu schválili na návrh opozičních Evropských demokratů (ED). [celá zpráva]

Skutečnost, že zákonodárci jezdí hromadnou dopravou zadarmo, označil předseda klubu ED Jiří Witzany za neodůvodněnou výhodu. Výdaje na dopravu mají hrazeny paušální částkou, připomněl. Tuto výhodu musejí považovat za trapnou i sami poslanci a senátoři, soudí. Předchozí pokusy prosadit tuto změnu ale neprošly. Sobotka si to vysvětluje tím, že Sněmovna to zřejmě v záplavě zákonů nevnímala jako prioritu.

Zrušení výhody by mělo podle pražských zastupitelů spíše morální než ekonomický dopad. Vliv na rozpočty dopravních podniků by byl zanedbatelný, krok by ale mohl pomoci k obnovení důvěry mezi řadovými občany a politiky.

Pokud Sněmovna návrh schválí, měli by členové dolní parlamentní komory platit za MHD ve všech českých městech. V předvolebním období tak mají zákonodárci možnost voličům dokázat, že to s lidovostí myslejí vážně. Většina poslanců navíc dává před hromadnou dopravou přednost pohodlí svých automobilů.

Anketa
Souhlasíte s tím, aby si zákonodárci v MHD platili?
Ano
97.6 %
Ne
2.4 %
Celkem hlasovalo 14973 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků