Hlavní obsah
Vinař Jiří Maděřič kontroluje stav hnijícíh hroznů v rozbahněné vinici. Foto: Václav Šálek, ČTK

Vinaři mají problém, hrozny začínají hnít

V lepším případě rozbahněná pole, v horším případě pod vodou. Zemědělce trápí počasí. Na polích zůstává ještě nemalá část porostů kukuřice, počasí zkomplikovalo i sklizeň cukrovky. Technika se k plodinám nedostane. A o úrodu se obávají i vinaři.

Vinař Jiří Maděřič kontroluje stav hnijícíh hroznů v rozbahněné vinici. Foto: Václav Šálek, ČTK
Vinaři mají problém, hrozny začínají hnít

„Je podzim, ne léto. Nejsou vedra, voda se bude ztrácet z krajiny pomalu,“ míní po obhlídce zaplavené krajiny na Hodonínsku místostarosta Strážnice Walter Bartoš (ODS). Další deště v pátek pak znamenaly opětovné zhoršení situace.

Problémy mají také vinaři. Ne všichni stačili dostat do sklepů hrozny z letošní úrody.

„Ve vinicích mám ještě asi dvacet procent letošní úrody,“ řekl Právu vinař Jiří Maděřič z Moravského Žižkova na Břeclavsku. Podobně jako jiní chtěl nechat část hroznů dozrát na optimální cukernatost. Teď mu visí na keřích révy ve vinici, kam se s technikou nedostane. „Může se stát, že polovina hroznů opadá, polovina shnije. Ale doufám, že se tento scénář nenaplní,“ míní.

I když vinaři vláhu pro vinice všeobecně vítají, současná situace ohrožuje úrodu. Uzavřené bobule se novým přídělem vláhy nalévají a praskají, úrodu pak o to více ohrožuje hniloba. Snaha o kvalitní, sladké a dokonale vyzrálé hrozny se tak může vinaři vymstít. Maděřič stejně jako mnozí další teď vyhlíží zlepšení počasí, aby mohl hrozny sklidit. K tomu je zapotřebí, aby mohl do vinic s technikou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků