Hlavní obsah
Premiér Mirek Topolánek s americkým ministrem vnitřní bezpečnosti Michael Chertoffem. Foto: Roman Petrouš, ČTK

VIDEO: Víza do USA budou zrušena 17. listopadu

Premiér Mirek Topolánek po setkání s americkým ministrem vnitřní bezpečnosti Michael Chertoffem v pondělí oznámil, že ke zrušení víz do Spojených států dojde k 17. listopadu letošního roku. "Pro mě je to velký den," řekl Topolánek.

Premiér Mirek Topolánek s americkým ministrem vnitřní bezpečnosti Michael Chertoffem. Foto: Roman Petrouš, ČTK
VIDEO: Víza do USA budou zrušena 17. listopadu

Česká republika se tak spolu se Slovenskem, Maďarskem, Litvou, Lotyšskem, Estonskem a Jižní Koreou zařadila do Visa Waiver Programu.

Na jeho základě budou moci občané těchto zemí cestovat do Spojených států bez nutnosti žádat o vízum. Před cestou bude nutné zaregistrovat se prostřednictvím internetu u amerických úřadů do systému ESTA.

Registrace bude nutná nejméně tři dny před odjezdem a žadatel bude v elektronickém dotazníku odpovídat na podobné otázky, jaké doposud vyplňovali cestující na palubách letadel mířících do USA.

Nepříznivé hodnocení dotazníku znamená automaticky stop

"Systém bude fungovat tak, že bude nutné vyplnit přes internet formulář, který ambasáda posoudí a obratem zašle své stanovisko. Pokud bude kladné, bude to něco jako částečný příslib, že po příletu do států nebudete mít u povinného pohovoru s imigračním úředníkem problém. Nelze to ale brát jako záruku,“ vysvětlila před časem Právu mluvčí resortu zahraničních věcí Zuzana Opletalová.

"Pokud bude stanovisko velvyslanectví negativní, nemá cenu vůbec do USA jezdit, protože přes pohovor s úředníkem by stejně nebylo možné projít,“ dodala mluvčí s tím, že podobný systém v současné době funguje při cestách do Kanady.

.:Premiér Mirek Topolánek s americkým ministrem vnitřní bezpečnosti Michael Chertoffem.foto: ČTK/Roman Petrouš

Povolení ke vstupu bude platit dva roky a zatím je registrace zdarma. Nutností bude pas s biometrickými údaji, které Česká republika vydává od roku 2006.

Lidé, kteří chtějí do USA cestovat na dobu delší než 90 dnů, budou absolvovat jinou proceduru.

Sociální demokraté dohodu kritizují, prý jde jen o formální úpravu

Proti údajnému matení veřejnosti se krátce po zveřejnění dohody postavila ČSSD. "Není pravda, že od 17. listopadu tohoto roku budou moci občané ČR cestovat do USA "bez překážek", jak tvrdí Topolánkova vláda," stojí v prohlášení zaslaném médiím.

Hlavní události ohledně vízové povinnosti mezi ČR a USA

1919 - navázány diplomatické styky Československa a USA na úrovni vyslanectví. Víza byla zavedena po druhé světové válce.

květen 1990 - Československo jednostranně zrušilo vízovou povinnost pro občany USA.

září 2006 - ČR, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Estonsko, Litva a Lotyšsko se dohodly, že budou proti vízové diskriminaci USA vůči novým zemím EU postupovat společně.

srpen 2007 - Bush podepsal zákon zahrnující klauzuli o vízech. Ta mimo jiné u podmínky pro zařazení do bezvízového programu zvýšila limit odmítnutých žádostí o víza ze tří na deset procent.

listopad 2007 - Americký velvyslanec v ČR Richard Graber oznámil, že padla jedna z překážek zrušení víz. Počet odmítnutých žádostí klesl v ČR asi z 9,5 na zhruba 6,7 procenta.

únor 2008 - ČR a USA přijaly memorandum, které by mělo vést ke zrušení amerických víz. Evropská komise oznámila, že bude naléhat na členské státy EU, aby při vyjednávání o podmínkách bezvízového styku s USA postupovaly společně.

březen 2008 - EU potvrdila, že členské státy mohou o bezvízovém styku s USA nadále jednat samostatně.

srpen 2008 - USA spustily zkušebně systém elektronického povolování cest (ESTA).

 

říjen 2008 - Podpis memoranda, které upravuje spolupráci obou států v boji proti terorismu, což byl nutný krok ke zrušení víz. Bush oznámil, že podmínky pro zařazení do amerického bezvízového režimu splnila i ČR.

 

Zdroj: ČTK

"Víza byla pouze nahrazena elektronickou obdobou, tzv. systémem ESTA, který po žadatelích vyžaduje mnohem více osobních údajů," tvrdí ČSSD. Sociálním demokratům mimo jiné též vadí, že povolení bude platné pouze dva roky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků