Hlavní obsah
Luboš Xaver Veselý Foto: Petr Horník, Právo

V Radě ČT Lipovská i Xaver Veselý. Ředitel mluví o tlaku, opozice bije na poplach

Sněmovna zvolila v úterý do Rady České televize ekonomku Hanu Lipovskou, novináře Pavla Matochu a moderátora Lubomíra Veselého, který vystupuje pod jménem Luboš Xaver Veselý. Opozice volbu zkritizovala s tím, že dojde k ohrožení svobody a nezávislosti veřejnoprávního média.

Luboš Xaver Veselý Foto: Petr Horník, Právo
V Radě ČT Lipovská i Xaver Veselý. Ředitel mluví o tlaku, opozice bije na poplach

V tajné volbě naopak neuspěli psycholog Ivan Douda, filmový kritik a teoretik Zdeněk Holý a předseda správní rady Nadačního fondu obětem holocaustu Michal Klíma.

Už v březnu pak do patnáctičlenné rady poslanci vybrali někdejšího šéfa televizního zpravodajství Romana Bradáče, ekonoma Pavla Kysilku a bývalého hokejistu a poslance Jiřího Šlégra.

E-mail od Berkovce 

Celé volbě předcházela velká diskuse. Poslanec ANO a šéf volebního výboru Stanislav Berkovec rozeslal poslancům v březnu e-mail, ve kterém se dopodrobna vyjadřoval ke každému adeptovi na členství v radě.

Analyzoval u nich například, zda případné zvolení vzbudí protesty médií, zda by poškodilo hnutí ANO nebo zda by mohli v radě zastupovat zájmy šéfa ČT Petra Dvořáka.

O Michalu Klímovi Berkovec například napsal, že „dlouhodobě a velice aktivně pracuje proti hnutí ANO a není žádný důvod se domnívat, že tomu bude jinak“.

Opozice: Objektivita ČT je ohrožena

Opozice výsledky volby zkritizovala s tím, že dojde k ohrožení objektivity jednoho z veřejnoprávních médií. „Hrozí, že veřejnoprávní ČT se stane vládní propagandistickou televizí,“ varoval například Pirát Tomáš Martínek.

Podle šéfa poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska pak za to ponese odpovědnost ČSSD. „Vy jste, kolegové ze sociální demokracie, měli možnost s tím něco udělat. Ale neudělali,“ sdělil na plénu.

Kontroverze v minulosti vzbudila hlavně kandidatura Lipovské, kterou nominovala Česká biskupská konference. Ta totiž v minulosti veřejně zpochybnila smysl existence veřejnoprávních médií.

„Výsledek volby pro mě není překvapivý. Část poslanců se dlouhodobě netají tím, že jí vyhovuje stav, kdy se tlak na Českou televizi a její nezávislost stupňuje, k čemuž má možná směřovat i personální obměna Rady ČT,”  uvedl v reakci ředitel ČT Petr Dvořák s tím, že o svědčí nedávný Berkovcův dopis.

„Nemohu tak nyní jako ředitel televize, kterou Rada ČT kontroluje, vyslovit nic jiného než víru v to, že přístup všech jejích členů k České televizi bude konstruktivní, objektivní a bude respektovat zákon a Kodex ČT,” doplnil Dvořák.

Rada ČT:
je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků