Hlavní obsah
Polní nemocnice Letňany Bulovka Foto: Novinky

V polní nemocnici v Letňanech neležel jediný pacient

Do nemocnice v halách pražského výstaviště v Letňanech, která měla sloužit pro léčbu lidí s covidem-19, pacienti dosud nedorazili. Podle informací České televize slouží prostory, jejichž pronájem stát doposud vyšel na 26 milionů korun, jako výcvikové středisko pro vojáky. Zda se i přesto smlouva, která vyprší na konci listopadu, prodlouží, bude ministerstvo zdravotnictví teprve rozhodovat.

Polní nemocnice Letňany Bulovka Foto: Novinky
V polní nemocnici v Letňanech neležel jediný pacient

Netrpělivě tak vyčkává především Nemocnice na Bulovce, která za její provoz zodpovídá.

„V pondělí jsme to řešili, ale stále čekáme na rozhodnutí ministerstva zdravotnictví. Nemocnice se prozatím neaktivovala a epidemiologický vývoj nenapovídá ani tomu, že by to mělo být jinak,“ řekla Novinkám mluvčí nemocnice Mirka Kátriková.

Zda má o prodloužení sama nemocnice vůbec zájem, ale odmítla prozatím komentovat. „Urgujeme to, snad budeme brzy vědět více,“ doplnila.

Informaci o výstavbě oznámil v polovině října šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD). Záložní nemocnice v Letňanech měla být spuštěna v okamžiku, když dojdou kapacity pro pacienty s onemocněním covid-19 v "kamenných" nemocnicích.

Od 25. října, kdy bylo zařízení dobudováno armádou, se však Česko dostalo z exponenciálního růstu nákazy onemocněním covid-19 na klesající část křivky.

Podle České televize však prostory využívá česká pobočka Červeného kříže a zaučuje zde vojáky, aby mohli pomáhat jako ošetřovatelé v nemocnicích a sociálních zařízeních. Na místě se učí polohování pacientů, podávání jídla nebo pomoci při osobní hygieně. Během deseti dní se má na místě proškolit zhruba 500 lidí.

Hamáček s Babišem dali od řešení ruce pryč

Sám Hamáček se ale nyní od řešení dalšího osudu nemocnice distancoval. „Je to smluvní vztah mezi ministerstvem zdravotnictví, potažmo danou nemocnicí, a pronajímatelem. Na Ústředním krizovém štábu jsme to neřešili. Zkuste je,“ řekl v pondělí Novinkám.

K dalšímu osudu zařízení se doposud nevyjádřil ani premiér Andrej Babiš (ANO), který spolu s bývalým ministrem Romanem Prymulou (za ANO) za účasti médií také jezdil na obhlídky záložní nemocnice.

Pokud jde o pronajímatele, miliardáře Pavla Sehnala, možnému prodloužení smlouvy se nebrání. „Zatím není nic rozhodnuto. Všichni čekáme na další průběh koronavirové krize,“ řekl Novinkám.

Ve hře je tak stále i varianta, že bude nemocnice v pohotovosti i přes Vánoce. Sehnal však zdůraznil, že považuje za nejzazší termín vyklizení prostor únor, od něhož by chtěl začít na místě opět pořádat veletrhy. „Čekáme na rozhodnutí,“ doplnil.

Za dosavadní pronájem, který trvá od poloviny října do 30. listopadu, inkasovala jeho firma ABF 20,5 milionu korun bez DPH. Novinkám již dříve řekl, že jde podle něj o nejnižší možnou cenu, která možná nepokryje ani náklady na provoz. O bezplatném poskytnutí areálu však neuvažoval.

Novinky se zároveň obrátily s dotazem na prodloužení přímo na ministerstvo zdravotnictví a zdá se, že jasno nemají prozatím ani zde. „Pokusíme se odpovědět co nejdříve,“ napsala mluvčí ministerstva Barbora Peterová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků