Hlavní obsah
 

Útočil mezi dětmi, to se nedá předvídat, popsal útok na české vojáky generál Pavel

Náčelník Generálního štábu (GŠ) Petr Pavel v úterý uvedl podrobnosti k úternímu útoku, při němž sebevražedný atentátník zabil čtyři české vojáky. Voják, který byl při útoku zraněn, je mimo přímé ohrožení života, podrobil se operaci a patrně další dvě bude ještě muset absolvovat. Ostatky vojáků budou do ČR přepraveny ve čtvrtek.

 
Útočil mezi dětmi, to se nedá předvídat, popsal útok na české vojáky generál Pavel

„V 5:15 našeho času a 7:45 místního času došlo k výbuchu nástražného zařízení ve vestě sebevražedného atentátníka, který se přimíchal do davu lidí, se kterými na místě komunikovali i naši vojáci. Bylo to v rámci standardní patroly, při které naši vojáci hlídkují v prostoru až do perimetru 20 kilometrů od základny Bagrám,“ popsal sled událostí Pavel.

Pavel potvrdil, že při útoku zahynulo vedle vojáků sedm civilistů včetně jednoho dítěte. Další dítě bylo při útoku zraněno. Vojáci standardně při patrole prověřovali místo, odkud byly v minulých dnech odpalovány rakety na základnu.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Do davu, v němž byly i ženy a děti, se podle Pavla vmísil atentátník v uniformě afghánské národní policie a odpálil výbušninu. „Přítomnost dětí a žen byla pro vojáky signálem, že situace je v podstatě bezpečná,” okomentoval situaci generál s tím, že se jí nedalo zabránit. Čeští vojáci prý mají s místními obyvateli nadstandardní vztahy a v minulosti nezaznamenali výraznější konflikty.

O pozůstalé se armáda postará

Armáda se o útoku dozvěděla během několika minut. Následně osobně informovala pozůstalé. Podle Pavla má armáda připravený systém různých opatření k pomoci pozůstalým, ať už se jedná o různé náhrady, nebo kompenzace výdajů spojených s úmrtím jejich blízkých.

Probíhá prý také velmi významná neoficiální podpora z řad ostatních vojáků. „Nepsaným pravidlem je velice hluboká solidarita mezi vojáky,“ řekl Pavel. Zejména vojáci z jednotky padlých mužů se starají nad rámec svých povinností o pozůstalé rodiny a blízké.

Zemřelí vojáci byli až na jednoho na misích opakovaně a šlo vesměs o zkušené bojovníky. „Všichni patřili mezi zkušené a operacemi protřelé vojáky. Pouze jeden z nich byl v Afghánistánu poprvé, ostatní dvakrát třikrát, někteří dokonce i čtyřikrát,“ řekl Pavel.

Zástupce náčelníka GŠ Aleš Opata dodal, že vojáci v Afghánistánu budou pokračovat v plnění mise, přičemž jednotka bude doplněna.

V Afghánistánu momentálně probíhá vyšetřování útoku. Čeští představitelé přitom nemají informace, které se objevily v médiích, že cílem atentátníka měli být američtí vojáci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků