Hlavní obsah
Ústavní soud Foto: Ústavní soud, Novinky

Ústavní soud zřejmě rozhodne o Lisabonské smlouvě 10. listopadu

Ústavní soud (ÚS) zřejmě rozhodne o souladu takzvané Lisabonské smlouvy s českým právním řádem 10. listopadu. Soudci již svolali celodenní veřejné jednání, po kterém pravděpodobně vyhlásí nález. ČTK to zjistila z úřední desky.

Ústavní soud Foto: Ústavní soud, Novinky
Ústavní soud zřejmě rozhodne o Lisabonské smlouvě 10. listopadu

Návrh na přezkoumání Lisabonské smlouvy podal Senát. Rozhodnutí soudu bude klíčové pro případné přijetí smlouvy. Soudci musejí říci, zda smlouva není v rozporu s českým ústavním právem. Premiér Mirek Topolánek (ODS) nedávno vyjádřil naději, že český parlament schválí dokument do konce roku.

Lisabonská smlouva má místo neschválené euroústavy reformovat instituce EU. Zavádí funkce představitele pro zahraničí a bezpečnost a předsedy Evropské rady. Vymezuje rozdělení pravomocí mezi EU a členské státy.

Senát konkrétně navrhl přezkum šesti oblastí smlouvy. Jedná se například o předání některých pravomocí na evropskou úroveň, možnost měnit způsob rozhodování v Radě EU z jednomyslného na většinový, čímž by členské státy ztratily právo veta, a způsob uznání Listiny základních práv EU a její právní závaznost pro Česko.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků