Hlavní obsah
Zdeněk Hřib a Andrej Babiš Foto: koláž Novinky.cz s Právo

Mezi úhlavními nepřáteli Babišem a Hřibem pomalu tají ledy

Po téměř dvouletých sporech mezi primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) a premiérem Andrejem Babišem (ANO) ohledně směny majetku došlo ve čtvrtek k první dílčí dohodě. Po mnoha mediálních přestřelkách se politici ve čtvrtek dopoledne společně se zástupci vedení Prahy sešli a našli shodu.

Zdeněk Hřib a Andrej Babiš Foto: koláž Novinky.cz s Právo
Mezi úhlavními nepřáteli Babišem a Hřibem pomalu tají ledy

V první fázi jde o směnu pozemků kvůli výstavbě traumacentra ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Následovat by měla Nemocnice na Bulovce, pozemky pro vládní čtvrť v Letňanech a výkup pozemků pro dostavbu části okruhu 511.

„Jsem spokojený. Proběhlo to relativně rychle a konstruktivně. Zásadně jsme se posunuli. Píšeme si konkrétní dopisy a teď jsme ve finále došli ke shodě, možná překvapivě, protože to z počátku vypadalo úplně jinak,” hodnotil výsledky jednání premiér Andrej Babiš.

Spory o směnu pozemků státu a Prahy mezi premiérem a primátorem se táhnou už od listopadu 2018, kdy premiér zaslal Hřibovi první dopis se záměrem vybudovat v Letňanech úřednickou čtvrť, jejíž součástí by mohla být i nová nemocnice.

Od té doby proběhla řada neúspěšných jednání, na kterých Praha především akcentovala to, že je nejdříve třeba opravit státní nemocnice na území Prahy, a to především Bulovku, následně vyřešit další chátrající objekty a pomoct městu s financováním dopravních staveb. Premiér dokonce loni prohlásil, že jednání už skončila, protože primátor je neústupný.

Po téměř dvou letech se ale zdá, že došlo k první shodě. Jednání pozitivně hodnotí i primátor Zdeněk Hřib.

Hřib: Babiš byl konstruktivní

„Jsem rád, že pan premiér přistoupil k našemu dnešnímu jednání konstruktivně. Shodli jsme se na tom, že společnou prioritou v oblasti směn majetku mezi Prahou a státem je v současné době řešení stavu zdravotnictví v hlavním městě, a to i v reakci na stávající epidemii koronaviru, a také otázka výkupu zelených pásů u pražského okruhu v úseku 511,” zhodnotil jednání Hřib.

Jako první se tak bude řešit výměna pozemků v objektu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, kde chce stát vybudovat traumacentrum. Za to by měla Praha dostat objekt v Říčanské ulici, dále kurty na Letné a pozemky pro záchrannou stanici na Praze 10. Celkem se jedná o směnu v hodnotě 350 milionů korun.

„Jsem rád, že se to konečně někam posunulo. Jsou to klíčová majetkoprávní vypořádání v rámci nemocničních areálů,” komentoval pro Novinky výsledek jednání pražský radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09), který má nyní za úkol konkrétní majetkové věci dotáhnout společně s ředitelkou Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Kateřinou Arajmu.

Stát dá 60 miliard na vnitřní okruh

Druhým krokem by pak měla být směna pozemků v Nemocnici na Bulovce. Za ty by Praha měla dostat pozemky pro dostavbu části okruhu 511 a část pozemku pro výstup z metra D na Pankráci, který dnes patří České poště.

Nad konkrétními parametry se nyní sejdou pracovní týmy a jasněji by mělo být v září. To by mělo dojít i ke společnému podpisu memoranda, jehož předmětem by měly být i zmíněné pozemky v Letňanech pro úřednickou čtvrť nebo 60 miliard pro Prahu na dostavbu vnitřního okruhu, což už premiér také slíbil a byl to jeden z primátorových požadavků.

„To jsme se domluvili a mělo by to být obsahem memoranda, že my poskytneme 60 miliard,” dodal Babiš s tím, že by rád, aby se uvažovalo i o zapojení soukromého investora.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků