Hlavní obsah

TOP 09 nabízí voličům kamarádku kambodžského krále

První sílu společných kandidátek TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí prověří ještě před říjnovými senátními volbami doplňovací volba v Praze 10, kde se uvolnil mandát po Jaromíru Štětinovi, který se letos stal poslancem Evropského parlamentu.

TOP 09 nabízí voličům kamarádku kambodžského krále

Uskupení vsadilo na atraktivní jméno, když přišlo s Renatou Sabongui, profesorkou tance a dobrou známou současného kambodžského krále Norodoma Sihamoniho, která prý učila tanci i dceru bývalého amerického prezidenta Chelsea Clintonovou. Sihamoni v Praze v 60. letech studoval tanec.

Sabongui bude soupeřit s přednostkou Ústavu klinické a experimentální stomatologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Janou Duškovou, která kandiduje za Babišovo ANO. Obě se utkají o místo mj. s advokátem Oldřichem Choděrou (za ODS).

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Záleží na inteligenci voličů
Miroslav Kalousek

V následujících podzimních senátních volbách, kde bude ve hře 27 křesel, bude tento tandem ve výhodné pozici. Protože v posledních volbách před šesti lety ještě TOP 09 ani neexistovala, nebude v říjnu obhajovat žádný mandát, a tak může jen posílit. Nyní má strana spolu se starosty čtyři senátory, kteří byli zvoleni v letech 2010 a 2012. Mají tak před sebou ještě čtyři a dva roky ve funkci.

Podle místopředsedy strany Miroslava Kalouska sázejí na zajímavé osobnosti. „Jsou to významné osobnosti, které se do povědomí veřejnosti zapsaly svým dosavadním životem,“ řekl Právu s tím, že strana má zájem maximálně uspět. Kolik křesel mají šanci získat, ale tipovat nechtěl. „Záleží na inteligenci voličů,“ podotkl.

V hlavním městě, kde TOP 09 byla první stranou, jejíž kandidáti dokázali porazit tehdy suverénní občanské demokraty, nabídnou voličům ústavního právníka z Univerzity Karlovy Vladimíra Balaše, kterého prosadili v Praze 1 Starostové a nezávislí. V Praze 9 pak vsadili na stomatologa Martina Maška.

Mezi kandidáty na senátorská křesla jsou i bývalí poslanci Jiří Oliva, který byl necelý rok i místopředsedou Sněmovny, vysokoškolský profesor Václav Cempírek a strakonický dětský lékař Martin Gregora.

Dohoda s ODS: tři za tři

Za TOP 09 a STAN bude kandidovat v Pelhřimově advokát a písničkář Ivo Jahelka, který se postaví současnému soc. dem. předsedovi horní komory Milanu Štěchovi či svému kolegovi z advokacie Josefu Doubkovi, který kandiduje za ODS. Ve Frýdku-Místku získala TOP 09 předsedu Sdružení hornických odborů Jaromíra Pytlíka. Na Trutnovsku náčelníka Horské služby Krkonoše Adolfa Klepše.

Ivo Jahelka tvrdí, že až nastřádá dostatek písniček, vydá další soudničkové CD.

Foto: Foto archiv, Právo

TOP 09 a STAN nebudou obsazovat všech 27 obvodů. Dohodli se s ODS, že podpoří jejich kandidáty v Uherském Hradišti, Olomouci a v Lounech. Starosta Vlčnova Jan Pijáček, ředitel uničovského Městského kulturního zařízení Radek Vincour a středoškolský inspektor Luděk Štíbr by tak mohli počítat s podporou voličů TOP 09.

Výměnou pak TOP 09 a STAN očekávají, že získají hlasy voličů ODS jejich kandidáti v Rychnově nad Kněžnou, ve Vyškově a v Přerově. Na Rychnovsku kandiduje právě Cempírek. Soupeřem mu tu bude mj. i současný předseda senátního ústavněprávního výboru Miroslav Antl (ČSSD).

Jak řekl Právu místopředseda ODS Miloš Vystrčil, měli by předsedové obou stran podepsat písemnou dohodu o vzájemné podpoře kandidátů v obvodech, kde si přepustili místa.

Související témata

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg

Foto: Petr Hloušek, Právo

Miroslav Kalousek

Foto: Petr Hloušek, Právo

prof. Ing. Václav Cempírek, Ph.D.

Foto: Poslanecká sněmovna ČR, Novinky

„Zatím jde jen o návrh, byť nepředpokládám, že by se na něm mělo něco změnit.“ uvedl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků