Hlavní obsah
Předsedové opozičních stran (zleva) Petr Fiala (ODS), Ivan Bartoš (Piráti), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Vít Rakušan (STAN ) a Marian Jurečka (KDU-ČSL). Foto: Kamaryt Michal, ČTK

Spolkli by ropuchu. Opozice se vysmívá ČSSD za ústupek komunistům

Opoziční poslanci zkritizovali postoj vládní ČSSD při hlasování o přesunu deseti miliard korun z rozpočtu ministerstva obrany do rozpočtové rezervy i přesto, že byla dlouhodobě proti. Sněmovna pozměňovací návrh KSČM v pátek nakonec schválila. Komunisté, kteří tolerují menšinovou vládu ANO a ČSSD, jím podmiňovali podporu návrhu státního rozpočtu na příští rok.

Předsedové opozičních stran (zleva) Petr Fiala (ODS), Ivan Bartoš (Piráti), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Vít Rakušan (STAN ) a Marian Jurečka (KDU-ČSL). Foto: Kamaryt Michal, ČTK
Spolkli by ropuchu. Opozice se vysmívá ČSSD za ústupek komunistům

„Tak dlouho a zásadně byla ČSSD proti odebrání deseti miliard armádě, až hlasovala pro,“ uvedl na Twitteru krátce po hlasování předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Do sociálních demokratů si rýpnul i Mikuláš Ferjenčík (Piráti). „Až budu shánět kolegy ochotné spolknout ropuchu, zajdu do klubu ČSSD,“ napsal na sociální síť.

ČSSD zatím změnu svého stanoviska nevysvětlila.

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové není překvapení, že komunisté jsou silnějším koaličním partnerem hnutí ANO než ČSSD. „Hrdá strana by teď vypověděla koaliční smlouvu. Toho ale není rohožka schopna,“ uvedla na Twitteru.

Sociální demokraty zkritizovali i lidovci. „Skvěle! Armáda přijde o deset miliard, protože vládní moc je jen tak velká, jak velké ústupky udělá komunistům,“ poznamenala ve stanovisku KDU-ČSL.

„Vláda skáče, jak komunisti pískají. Poslanci ANO, ČSSD a KSČM snížili rozpočet Armády ČR o deset miliard Kč. Návrh poslance Mikuláše Ferjenčíka z pirátské strany sebrat armádě další dvě miliardy zaplaťbůh už neprošel,“ napsal šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Ferjenčík chtěl pozměňovacím návrhem přesunout celkem 8,15 miliardy do vládní rozpočtové rezervy z rozpočtů několika resortů.

„Rozklad KSČM v přímém přenosu. Komunisti si vydupali snížení rozpočtu obrany o deset miliard výměnou za podporu státního rozpočtu na rok 2021. Při tom ale vědí, že někdy v březnu dostane obrana ty peníze zpátky. Tohle už není ani absurdní divadlo,“ sdělil místopředseda pirátů Radek Holomčík.

Koaliční strany se dosud k pozměňovacímu návrhu poslankyně KSČM Miloslavy Vostré stavěly odmítavě. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) s ním před hlasováním vyslovila souhlas. Pro převod peněz z obranné kapitoly nakonec hlasovali poslanci ANO, ČSSD, KSČM a dva nezařazení. Celkem získal hlasy 57 ze 106 přítomných poslanců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků