Hlavní obsah
Ústavní soud. Foto: Petr Kozelka, Právo

Soudy ignorovaly mužovu omezenou svéprávnost, zastal se ho až Ústavní soud

Ústavní soud (ÚS) v pondělí částečně vyhověl stížnosti muže, jemuž soud uložil platebním rozkazem zaplatit částku přes 75 000 korun. Muž byl přitom dlouhodobě hospitalizován na psychiatrii a má omezenou svéprávnost, což prvoinstanční soud ignoroval.

Ústavní soud. Foto: Petr Kozelka, Právo
Soudy ignorovaly mužovu omezenou svéprávnost, zastal se ho až Ústavní soud

Částku po muži vymáhala Praha 1, od níž měla jeho matka pronajatou garáž. Po smrti ženy vyzvala muže coby dědice, aby garáž vyklidil a předal. Muž, který garáž neužíval, úřadu oznámil, že s ohledem na svou hospitalizaci není s to věc řešit. Ve stejné době totiž jiný soud řešil omezení jeho svéprávnosti a přidělení opatrovníka.

Praha 1 se obrátila na Okresní soud Praha-východ, který bez ohledu na to vydal platební rozkaz na částku 75 818 plus náklady řízení. Ten potvrdil i odvolací krajský soud.

Tento postup byl podle senátu ÚS se soudkyní zpravodajkou Kateřinou Šimáčkovou nepatřičný, neboť k platebnímu rozkazu se nelze předem vyjádřit.

Soud ignoroval mužův zdravotní stav

„Platební rozkaz nelze vydat proti žalovanému, u nějž jsou s ohledem na jeho možné duševní postižení pochybnosti o jeho faktické schopnosti účinně se účastnit řízení a samostatně před soudem jednat,” připomněli soudci.

„Přitom soudu byly známy informace, které takovou schopnost stěžovatele jednoznačně zpochybňovaly. Tyto informace však okresní soud zcela ignoroval, a tím porušil ústavně zaručená práva stěžovatele,” shrnul ÚS své výhrady vůči postupu okresního soudu a zrušil platební příkaz.

ÚS připomněl, že v takovýchto případech mají soudy povinnost přijmout taková opatření, aby se i lidé s postižením mohli jednání účastnit. Jako vhodné řešení doporučili určení opatrovníka z řad advokátů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků