Hlavní obsah
Umělecká instalace české skupiny Pode Bal Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Socha umírajícího mladíka českých umělců vyvolala v Bruselu protesty levice

Ostrou kritiku a žádost o okamžité odstranění díla vyvolala umělecká instalace od české skupiny Pode Bal v Evropském parlamentu. Podoba díla, které zachycuje krvácející postavu a přihlížející pohraniční hlídku, vadí skupině levicových poslanců. Parlamentní služba vyzvala k okamžitému odstranění díla.

Umělecká instalace české skupiny Pode Bal Foto: Roman Vondrouš, ČTK
Socha umírajícího mladíka českých umělců vyvolala v Bruselu protesty levice

Oficiálním důvodem má být odlišnost konečné podoby díla od jeho návrhu.

„Tvrdí, že podoba instalace se rozchází s původně předloženými plány. Není tomu tak, dílo vypadá přesně tak, jak bylo avizováno. Požadovali po nás, abychom ho odstranili, zůstane ale na místě podle plánu do 2. června. Je to ostuda, zvláště ve chvíli, kdy sem přijela rodina mladého muže, který tehdy na hranicích zemřel,” řekl ve středu Petr Motyčka, jeden z autorů sousoší.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Monumentální instalaci s tématem železné opony a jejích fatálních důsledků pro lidi snažící se ji překonat odhalila ve středu v Bruselu česká umělecká skupina Pode Bal.

Foto: Roman Vondrouš, ČTK

„Dílo má být odstraněno pod záminkou vizualizace krve, která vytéká z těla oběti. Je to smutné a směšné zároveň, neboť právě totalitní režimy jsou na prolévání krve postaveny," řekla europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). „Není to tak dávno, co se podobná dramata odehrávala na hranicích uvnitř Evropy. Neměli bychom zapomínat!” dodala.

K odstranění díla umělci nepřistoupí

Šojdrová je jednou z asi dvacítky signatářů dopisu, ve kterém se europoslanci obracejí na předsedu europarlamentu Martina Schulze s žádostí o pomoc, neboť parlamentní služba již vybídla k okamžitému odstranění díla. K tomu ale umělci přistoupit nehodlají.

Dopis, který byl již do Schulzovy kanceláře odeslán, podepsali mimo jiné čeští europoslanci Jaromír Štětina a Pavel Svoboda nebo jejich slovenský kolega Miroslav Mikolášik.

Výtvarníci Petr Motyčka (vlevo) a Dan Trantina v pražském ateliéru u díla před jeho transportem do Bruselu.

Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Instalace připomíná smrt Hartmuta Tautze, který se pokoušel v roce 1986 jako osmnáctiletý uprchnout z tehdejšího východního Německa přes Československo do Rakouska. Při přechodu hranic ho roztrhali psi, které na něj poslala pohraniční hlídka pouhých 22 metrů od hranice se svobodným světem.

Vojáci mladíka našli ležícího, neposkytli mu však pomoc, ale vyslýchali ho a prohledávali okolí. Tautz druhý den zemřel v důsledku obrovské ztráty krve. Za jeho smrt nikdo nebyl souzen ani obviněn. Členové hlídky dnes žijí ve věku 48 a 51 let v Česku a na Slovensku.

Zvířátka s tváří Marxe a Putina

Dílo je instalováno na promenádě před vstupem do Evropského parlamentu v souvislosti s konferencí, kterou uspořádala Platforma evropské paměti a svědomí.

Ředitelka platformy Neela Winkelmannová kontaktovala Pode Bal s žádostí o vytvoření díla k tématu železné opony a zločinů s ní spojených, jimiž se konference zabývá. Skupina Pode Bal již dříve ve svých dílech reflektovala současné vnímání minulosti a především komunistických zločinů.

Instalace připomíná smrt Hartmuta Tautze.

Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Dílo je podle svých tvůrců inspirováno historickou událostí i současnou politickou situací v Evropě. Výjevu se smrtí Tautze přihlížejí zvířátka, která mají tváře Karla Marxe, Vladimira Putina či populárního levicového filozofa Slavoje Žižeka.

Zem, na níž mladé Tautzovo tělo spočívá, provrtávají červi s tváří Noama Chomského, další osobnosti s velkou popularitou, jejichž levicové smýšlení ale autoři výtvarné kompozice také vnímají jako nebezpečné pro budoucnost.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků