Hlavní obsah
 

Neznám lidské právo čerpat dotace, vmetl nepřítomnému Babišovi Stanjura

Poslanci od čtvrtečních 11 hodin řeší zprávu Evropské komise o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Ministerstvo pro místní rozvoj odmítlo audit zveřejnit, prý je v důvěrném režimu. Jednání jsme sledovali v on-line reportáži.

 
Neznám lidské právo čerpat dotace, vmetl nepřítomnému Babišovi Stanjura

On-line přenos skončil. Děkujeme za pozornost.

12:55 - Jednání je u konce. Poslanci přerušili jednání do 31. ledna 2020, žádné usnesení nepřijali.

12:40 - Stanjura se obul do nepřítomného Babiše kvůli jeho prohlášení, že mu jsou upírána lidská práva. „Neznám lidské právo čerpat dotace,“ vmetl premiérovi Stanjura.

12:36 - „Až bude za co, tak se vám omluvím. Celé pondělí jste lhala,“ opáčil jí šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

12:35 - Dostálová zdůraznila, že postupuje podle pravidel Evropské komise. Vyzvala opoziční politiky, aby se jí omluvili.

12:32 - Vystoupila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Zdůraznila, že auditní zpráva je apolitická záležitost.

12:16 - Slovo si vzal šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Řekl, že pražská rada ve čtvrtek potvrdila to, co ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová říká od pondělí: že je audit důvěrný a nemůže ho zveřejnit.

12:09 - Marek Benda z ODS se podivil tomu, proč vláda audit nezveřejní, když ho mohou zveřejnit média.

12:08 - Poslanec ANO Pavel Plzák na to opáčil, že ho to nezajímá, že neví, co je to Deník N. „To příště můžete říct, že neumíte vůbec číst,“ glosoval to Feri.

12:06 - Audit zveřejnil Deník N. „Můžete si to teď všichni přečíst,“ upozornil poslanec Dominik Feri (TOP 09).

11:53 - Poslanci se dohadují o tom, kdo audit viděl, a kdo ne. Špičkují se hlavně Piráti s hnutím ANO.

11:52 - Europoslankyně za ANO Martina Dlabajová napsala na Twitter, že proces auditu bude ukončen až ve 2. polovině roku 2020.

11:50 - Šéf pirátských poslanců Jakub Michálek označil audit za „průser vlády za 250 milionů“.

11:47 - Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová řekla, že pokud by vládní poslanci měli zájem na tom, aby byla auditní zpráva zveřejněna, tak už by se to stalo.

11:40 - Premiér Babiš Novinkám napsal, že není ve Sněmovně, protože pracuje na úřadu vlády. Podle informací Novinek má schůzku s primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) kvůli majetkovým vztahům Prahy a státu.

11:32 - Vystoupení předsedy ODS pobouřilo poslance ČSSD Jaroslava Foldynu. „Nedělejte ze sebe svatoušky. Zavolejte si pana Novotného, co vystrkuje tlustou zadnici na občany,“ prohlásil Foldyna směrem ke starostovi Řeporyjí. [celá zpráva] Foldyna také připomněl chování někdejšího premiéra z ODS Petra Nečase a jeho spolupracovnice Jany Nagyové.

11:25 - Fiala se obrátil na sociální demokraty, kteří jsou s ANO v koalici. „Přestaňte strkat hlavu do písku, můžete něco udělat. Jediným správným řešením je, aby na pozici vlády byl někdo jiný,“ vyzval je.

11:15 - „Bylo by možné před pěti nebo deseti lety, aby byla předsedou vlády osoba, která je trestně stíhaná a jejíž firma čerpá evropské dotace?“ tázal se řečnicky Fiala.

11:11 - Šéf ODS Petr Fiala varoval, že jsou ohroženy peníze daňových poplatníků. Sněmovna před tím podle Fialy nemůže zavírat oči. Agrofert by měl vrátit peníze do státní kasy a vláda by to měla zajistit, uvedl Fiala.

11:08 - Šéf Pirátů Ivan Bartoš řekl, že jeho strana napsala do Bruselu, aby sama Evropská komise uvedla na pravou míru, jak moc je dokument důvěrný.

11:00 - Poslanci se začali zabývat auditní zprávou Evropské komise. Premiér Andrej Babiš ve Sněmovně není.

Sněmovna si mimořádný bod odhlasovala už v úterý, jednání o auditu podpořili i poslanci hnutí ANO. Opozice vyzývá premiéra k rezignaci.

Server Neovlivní v úterý uvedl, že Česko kvůli střetu zájmů premiéra musí vrátit až půl miliardy korun. Podle Deníku N Evropská komise argumentuje tím, že má Babiš stále zájem na ekonomickém úspěchu Agrofertu.

Premiér sice vložil holding Agrofert do svěřenského fondu, je však jeho beneficientem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků