Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman Foto: Leonhard Foeger, Reuters

Senátní výbor: Zeman není schopen vykonávat prezidentský úřad

Prezident Miloš Zeman není podle senátního bezpečnostního výboru schopen vykonávat úřad prezidenta republiky. Je dezorientován a jedná bez koordinace s vládou. O návrhu zbavit Zemana funkce rozhodne Senát, případný verdikt o nezpůsobilosti zastávat prezidentský úřad by pak musela podle ústavy potvrdit Sněmovna. Tvrzení výboru označil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček za útok na ústavnost, svobodu a demokracii.

Prezident Miloš Zeman Foto: Leonhard Foeger, Reuters
Senátní výbor: Zeman není schopen vykonávat prezidentský úřad

„Prezident Miloš Zeman není schopný vykonávat úřad prezidenta republiky. Je v řadě okamžiků dezorientován, jedná bez koordinace s vládou,” řekl předseda výboru Pavel Fischer.

Zeman podle něj také špatně cituje Ústavu a vykládá si realitu způsobem, kdy zaměňuje následek za příčinu. „Nekoná v souladu se svým slibem, vůči sdělovacím prostředkům vystupuje v rozporu s Listinou základních práv a svobod,” uvedl předseda výboru Fischer.

„Nepamatuje si také, že není šéfem policie,“ upozornil dále.

O návrhu zbavit Zemana funkce hlavy státu bude Senát rozhodovat příští týden. „Z hlediska ústavy musíme kontrolovat prezidenta, nemáme věci odkládat na vhodnější dobu,” zdůraznil Fischer.

„Dospěli jsme tak k závěru, že se tím musíme zabývat se vší vážností,” doplnil.

Fischer na svém webu publikoval „Analýzu jednání a činů Miloše Zemana v úřadu prezidenta republiky“, s tím, že s ní seznámil členy výboru.

Ovčáček: Je to lživý útok 

Zeman v posledních týdnech například prohlásil, že verzí v kauze Vrbětic, za kterou podle bezpečnostních složek i podle vlády stojí dva agenti ruské zpravodajské služby GRU, je více.

Premiér Andrej Babiš (ANO) to opakovaně korigoval s tím, že verze je jen jedna a že to Zeman ví.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček označil slova výboru za zcela lživý útok organizované skupiny senátorů na prezidenta republiky, který je útokem na ústavnost, svobodu a demokracii.

„Krok skupiny senátorů vyvolává vážné podezření z trestného činu podle § 310 Trestního zákoníku - rozvracení republiky,” napsal na Twitter.

Anketa
Je podle vás prezident Miloš Zeman schopen vykonávat úřad?
Ano
28.6 %
Ne
71.4 %
Celkem hlasovalo 30841 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků